Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

© Lory H. 2021

Naše dnešní cesta nás zavede na Modravu (980 m n. m.) ležící v okrese Klatovy, odkud se vydáme až na Tříjezerní slať a odtud přes Javoří pilu zpět. Celý okruh je dlouhý přibližně 11 kilometrů a díky své přístupnosti a udržované trase je poměrně nenáročný. Proto je ideální zejména na procházku s dětmi, případně s čtyřnohým parťákem.

Pokud cestujete po vlastní ose, můžete využít hned několika parkovišť přímo na Modravě. Patrně nejvýhodnější je pro nás placené parkoviště u mostu poblíž proslulého modravského pivovaru Lyer, kde se turisté mohou osvěžit i občerstvit.

© Lory H. 2021

Odtud se cesta klikatí podél Roklanského potoka, a to paralelně s běžeckou stopou. Pěší trasa je vždy protažena, a pokud zrovna není mráz a sněhová pokrývka taje, vede po celou dobu po asfaltové silnici. Přibližně o 2,5 kilometru později dorazíme k odpočinkovému místu Rybárna, odkud cesta stoupá jeden kilometr do strmého kopce až k Tříjezerní slati (1066 m n. m.). Jedná se o jedno z proslulých šumavských rašelinišť, kde návštěvníci díky 250 metrů dlouhé naučné stezce mohou poznat řadu vzácných rostlin a kochat se výhledem hned na tři rašelinná jezírka. Přes zimu je bohužel vstup na dřevěné lávky z bezpečnostních důvodů zakázán, tabule vyprávějící příběh rašeliniště jsou však bez problémů přístupné.

© Lory H. 2021

Dále zabočíme k rozcestí Pod Oblíkem (1073 m n. m.) a z mírného kopce pokračujeme až k Javoří pile, bývalé samotě, kam se dostaneme za necelého 2,5 kilometru. V Javoří pile se trasa opět napojuje na divoký Roklanský potok, a právě podél něj směřujeme následujících 5,5 kilometru nazpět do Modravy.

© Lory H. 2021

Turisté průběžně míjejí též řadu informačních tabulí, z nichž se mohou dozvědět mnoho zajímavostí o zdejší jedinečné krajině, ale mohou si počíst kupříkladu i o archeologických výzkumech, které na tomto území v minulosti probíhaly. Od odpočinkového místa Rybárna se navracíme k parkovišti v Modravě po stejné silnici, po níž jsme přišli.

© Lory H. 2021