Jachtklub Máchova jezera ve Starých Splavech
19. říjen 2023 | Dana Kaiserová 2.4 min | Zajímavosti
Jachtklub má v současné době zhruba 140 členů. Hlavní část stále tvoří závodníci bojující v hodnocení českých jachetních oddílů o místa v první pětce. Slouží také jako hotel a restaurace. Jedná se o zajímavou stavbu, která si zahrála již v několika reklamách.
Historie jachtklubu
Dřevěná stará loděnice jachetního oddílu začala vznikat po jeho založení v roce 1928. První závod byl klubem uspořádán v roce 1932 a od té doby se začal sportovní jachting na jezeře rozmachovat rázným tempem. Čtyři roky na to už splavší jachtaři bojovali o účast na Olympijských hrách v Berlíně. Při závodech a slavnostních příležitostech se na stožáru klubu vztyčovala vlajka. Její původní podobu používá klub dodnes. Po skončení války se jachetní sport ve Starých Splavech rozvíjel s novou perspektivou. Jachting si získává stále větší popularitu. Instruktáž a jachetní výcvik měly vysokou úroveň. Roku 1954 se svépomocí přistavila druhá část loděnice. Na vodě se objevily první plachetnice třídy Pirát. V 50. letech se stavěly další lodě a pokračoval nábor nových členů. Pro začátečníky se pořádaly kurzy jachtingu. Výborných výsledků v závodech bylo dosahováno ve třídě Pirát. V roce 1958 se Stanislav Zýma stal mistrem republiky ve třídě O-jola. Sedmdesátá léta znamenala pro jachting velké oživení. Vznikly nové lodní třídy a jachting se stal velmi oblíbeným sportem. Prvním historickým činem bylo založení ledního jachtingu v roce 1971. Počínaje únorem roku 1972 byl Jachtklub Máchova jezera první jachetní oddíl v ČSSR, kde se tato třída jezdila. V 80. letech nastala pro jachtklub budovatelská etapa. Po složitých a usilovných jednáních byl prosazen záměr vybudovat nový klub a loděnici. V listopadu roku 1981 byly započaty přípravné práce a v roce 1986 byla stavba dokončena. V době výstavby a zvýšených nároků na brigádní činnost členů oddílu neustávala ani závodní činnost. Po vybudování nové klubovny a loděnice získal jachtklub jedno z nejkrásnějších zázemí z českých jachetních oddílů.
Současnost
Dnes jachtklub nadále zvelebuje své zázemí pro závodníky a všechny členy, provozuje ubytování na pokojích nové klubovny a půjčovnu plavidel. Do roka pořádá řadu celorepublikových závodů v lodních třídách Pirát, Star, Cadet, 420 i windsurfů. Budova je svým vzhledem velmi zajímavá, proto si ji také vybrali někteří režiséři do svých reklam. Naposledy se zde natáčela reklama na plzeňské pivo, kde se jachtklub objevuje. Pokud se vydáte do Starých Splavů, můžete se zde dobře najíst, nebo si hned vedle této dřevěné budovy můžete zapůjčit loďku či šlapadlo. Z terásky je krásný výhled na Máchovo jezero a hrad Bezděz.
Použité zdroje:
- Jmj.cz