Hrad Hohenzollern, kousek Pruska v jižním Německu

Pro mnohé nadšence do historie nebude existence rod Hohenzollernů žádnou novinkou. Málokdo ovšem ví, odkud tento rod, vládnoucí Německu až do roku 1918, pochází. Rod Hohenzollernů má svůj původ v pradávném hradu stejného jména, nacházejícím se nedaleko Stuttgartu.

Zdroj: Pixabay

Jeho historie se píše od roku 1267

Hrad Hohenzollern je opravdu vypovídajícím důkazem o tom, že středověcí stavitelé věděli, kde takovou pevnost postavit. Samotný hrad se tyčí na strmém kopci, ze kterého lze velmi snadno přehlédnout celé okolí, a který by zároveň každému dobyvateli útok na hrad pořádně ztížil.

Psané zmínky o hradu nedaleko od města Hechingenu se nám dochovaly již z roku 1267. Je však velmi pravděpodobné, že hrad zde stával již dříve, vybudován právě předky pozdějších Hohenzollernů.

Není jisté, zda odtud rod přímo pocházel, či to byl pouze jeden z významných hradů, které na svém panství zbudoval. Raná historie hradu je bohužel skryta v nepopsané historii.

Jisté ovšem je, že hrad prodělal v zásadě tři fáze během svého vývoje. Až do roku 1423 byl považován za nedobytný, v tomto roce byl ovšem po několikaměsíčním obléhání zcela zničen.

V pozdějších letech byl znovu vybudován, a hrál roli strategické pevnosti až do konce 18. století, kdy se postupně proměnil v ruinu.

Zdroj: Pixabay

Jak se hrad proměnil do své dnešní podoby?

Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v architektuře, si povšimne, že Hohenzollern si rozhodně nezachoval typickou podobu pro středověký hrad. To proto, že dnešní podoba je výsledkem novogotické rekonstrukce, nařízené pruským princem Fridrichem Vilémem v polovině 19. století.

Díky němu získal hrad dnešní až romantickou podobu, a stal se výkladní skříní historie stejnojmenné pruské dynastie. A tou zůstává v zásadě dodnes. V prostorách hradu se dnes nachází rozsáhlé muzeum zaměřené na historii celého Pruska. Můžete se zde podívat například na korunu posledního německého císaře, či osobní věci Fridricha II. Velikého.

Pokud si ovšem potrpíte na kombinaci přírody a architektury, neměli byste si nechat ujít Hohenzollern v zimě, kdy mu sněhová pokrývka dodává vskutku nadpozemskou atmosféru.

Autor: David Štafl