Castelo dos Mouros, zbytek maurské vlády v Portugalsku

Pokud se alespoň trochu zajímáte o dějiny zemí na iberském poloostrově, jistě vám je známý fakt, že téměř celý poloostrov byl v raném středověku dobyt islámským chalífátem. Islámští dobyvatelé zanechali po sobě nespočet památek, připomínající jejich vládu na poloostrovem. Castelos dos Mouros je jednou z nich.

Zdroj: Flickr

Masivní strážní hrad

Castelo dos Mouros nebo také Maurský hrad, je zřícenina, ležící nedaleko města Sintra, která se proslavila jako letní sídlo portugalských králů. Proto i v Sintře samotné se nachází nespočet zajímavých památek, které každý rok přilákají statisíce turistů.

Castelo dos Mouros tak bývá mnoha cestovateli přehlížen, což si ovšem rozhodně nezaslouží. Samotná zřícenina se tyčí zhruba tři kilometry od Sintry, na strmém kopci, ze kterého lze přehlédnout celý okolní kraj.

Jakmile se podíváte z vysokých zdí Castela, pochopíte, proč byl na počátku 9. století vystavěn. Jeho hlavním účelem bylo chránit Sintru před nájezdy křesťanských panovníků ze severu.

V průběhu 12. století byl Castel dobyt portugalským králem a od té doby jeho význam upadal. V průběhu 16. století zde již žili pouze Židé, po jejich vypovězení z Portugalska hrad chátral a v průběhu 18. století dokonce vyhořel.

Foto: Zdroj: Brsseb / Cs.wikipedia.org

Romantická úprava hradu

V první polovině 19.století byl Maurský hrad v troskách, z jeho původních masivních hradeb a věží nezbývalo skoro nic. V Portugalsku si tehdy získal velkou oblibu romantismus, a svého příznivce si získal i na nejvyšším místě.

Portugalský král Ferdinand II. si Sintru a okolní kraj opravdu oblíbil, a proto investoval nemalé peněžní prostředky a energii do rozvoje města i jeho okolí. Jedním z jeho projektů tak byl známý palác Nacional de Pena, ale byl to právě Ferdinand II., který vystavěl Maurský hrad do jeho dnešní podoby.

V době, kdy se Ferdinand II. pustil do přestavby Maurského hradu, na zdejším kopci již mnoho nezbývalo, proto je celý hrad dílem modernějších architektů. Vzhledem ke své poloze se pak stal oblíbenou vyhlídkou právě královské rodiny při jejich cestách do Sintry.

I v dnešní době nabízí Maurský hrad opravdu nepřekonatelný výhled. Otevřený je téměř celý den jak v létě i v zimě, a přímo k úpatí kopce, na kterém se nachází se dostanete pohodlně městskou hromadnou dopravou.

Autor: David Štafl