Bran je hrad, kde se zrodil legendární Drákula

Hrad Bran je už celé století spojován s legendárním upírem Drákulou. Přestože kníže Vlad Ţepeş, který je spojován s postavou knižního Drákuly, zde pravděpodobně dlouho nepobyl. Samotný hrad inspiroval svou majestátností Brama Stokera k sepsání slavného románu.

Zdroj: Creative Commons Zero - CC0 / Pxfuel

Skutečná historie a upíří legenda

Jak to tedy s tímto gotickým hradem ve skutečnosti bylo? Vystavěn byl v průběhu 14. století v dnešním Rumunsku, a jeho hlavním posláním bylo chránit obchodní stezku, vinoucí se v blízkém údolí.

Zdroj: Florin Şarpe / CC BY-SA 3.0 ro

V průběhu let se ovšem stal důležitou pevností, chránící okolní kraj před osmanskými Turky. Samotný hrad se na několik dalších staletí propadá do bezvýznamnosti, na konci 19. století ovšem posloužil spisovateli Bramu Stokerovi jako předloha pro hrad hraběte Drákuly, který popsal ve svém románu. Sám Stoker na Branu nikdy nebyl, ale pravdou je, že atmosféra na místě přímo svádí k úvahám o existenci legendárního upíra.

Právě v období, kdy hrad sloužil jako důležitý opěrný bod při bojích s Turky, jej pravděpodobně navštívil Vlad Ţepeş. Ten se proslavil svou urputností při bojích proti Turkům, a především ukrutností při trestání kohokoliv, kdo se mu stavil na odpor.

Nespočet nepřátel nechal nabodnout na kůl, či popravit jiným hrůzným, způsobem. Již za svého života si vysloužil přízvisko Dracula, což znamenalo syn draka, či ďábla. Bram Stoker se právě knížetem Vladem inspiroval při tvorbě svého hraběte Drákuly.

Jak vypadá Bran dnes?

Zdroj: Myrabella / CC BY-SA 3.0

Samotný hrad se tyčí nad hlubokými lesy na hranici mezi Transylvánií a Valašskem. Vystavěn byl v klasickém gotickém slohu a dodnes si tedy zachoval vzhled typický pro středověký hrad.

V samotném hradě se dnes nachází rozsáhlé muzeum, které vám může napovědět mnohé o skutečné historii Rumunska a místního kraje. Kolem hradu se pak nachází rozsáhlé květinové zahrady, které zde nechala vybudovat rumunská královská rodina v první polovině 20. století.

Ať už máte legendu o Drákulovi rádi nebo ne, hrad Bran rozhodně stojí za vidění. Hrad je možné procházet jak s průvodcem, tak individuálně. Vyplatí se ovšem dorazit brzy ráno, abyste se vyhnuli návalům turistů. Hrad Bran je totiž jednou z nejnavštěvovanějších památek Rumunska.

Autor: David Štafl

Sdílet

Mohlo by vás zajímat