Američtí prezidenti, na které by Amerika nejraději zapomněla

Během několika let bylo v Americké politice zvoleno plno prezidentů a názory na ně jsou velmi rozdílné. Dnes se nejhorším prezidentem považuje snad každý z nich.

Nejdříve to byl George W. Bush, poté Barack Obama a nyní Donald Trump. Každý dostane svůj štítek. Někteří však byli prokazatelně horší než ostatní. Kteří jsou tedy ti nehorší? Nedávno byl proveden průzkum C-SPAN, kde bylo dotázáno 91 historiků, aby ohodnotili 43 prezidentů v desesti různých kategoriích. Od roku 2001 byla tato anketa provedena hned třikrát a vždy se na vrchol nejlepších dostala stejná jména. Na prvních místech se umístil např. Lincoln, Washington, načež na poslední příčky ankety téměř všichni historici umístili stejné prezidenty.

Warren G. Harding (29. prezident, 1921-1923)

Do jeho smrti (2,5 roku po svém zvolení) byl vcelku nenápadným prezidentem, až do doby, kdy začaly objevovat skandální informace. Největším skandálem bylo, že byl jeho tajemník odsouzený nebo když mladá sekretářka prohlásila, že s ní Harding splodil dceru, což se i v roce 2015 potvrdilo testem DNA.

John Tyler (10. prezident, 1841-1845)

Wikipedia

Říká se, že Tyler má několik společných rysů s Trumpem. Např. nikdy se nepředpokládalo, že by se mohl stát prezidentem (převzal úřad měsíc po smrti Harrisona). Stejně jako Trump neměl ponětí o politice, ale i přesto věřil, že by ho kongres měl poslouchat. Stejně jako Trump se na začátku jeho prezidentské kariéry často dostával do konfliktů s vládou.

Andrew Johnson (17. prezident, 1865-1869)

Wikipedia

Od atentátu Abrahama Lincolna byl Johnson první prezident, o kterém vláda hlasovala o jeho svržení. Unikl pouze o jediný hlas a v prezidentském křesle tedy zůstal. Oblíbeným ale nebyl. Odmítal řešit problémy bývalých otroků, nechtěl jim udělit občanství a vetoval Zákon občanských práv z roku 1866.

Franklin Pierce (14. prezident, 1853-57)

Wikipedia

Prezidentské období Pierce ovlivnila osobní tragédie. Krátce po tom, co byl zvolen prezidentem, byl jeho jedenáctiletý syn zabit při vykolejení vlaku. I přes tuto nešťastnou náhodu ale Pierce nezasahoval v případech znepřátelených otroků a ani při rostoucí propasti mezi jihem a severem.

James Buchanan (15. prezident, 1857-61)

Wikipedia

V anketě o nejhoršího prezidenta v historii USA vyhrál James Buchanan. Jeho lhostejnost a špatné vedení vyvolalo vznik občanské války. Buchanan věřil, že sedm států v Unii jednalo ilegálně, ale zároveň si myslel, že by bylo pro USA ilegální je zastavit.