Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Výměna elektroinstalace v bytě v panelovém domě
Výměna elektroinstalace v bytě v panelovém domě
Autor:© Jiří Čížek 10/2021

Pokud jste jednou přišli domů, zapnuli rychlovarnou konvici a někde se zajiskřilo a polovina bytu byla bez elektriky, jistě už máte za sebou i rekonstrukci elektroinstalace. A pro ty co tento zážitek ještě naštěstí nemají a bydlí v panelovém domě, přináším několik hlavních poznatků na co všechno si dát pozor než se rozhodnete pro novou elektroinstalaci.

Samozřejmě platí, že výměnu elektroinstalace je nejlepší dělat, když takový byt koupíte nebo se do něj teprve budete stěhovat. Neboť se předpokládá, že budete dělat některé rekonstrukční práce. Výměnu je možné provádět i za běhu domácnosti, ale jedná se o logisticky náročný proces jak pro Vás tak pro elektrikáře, který bude práce provádět. Ale vezmeme to hezky popořádku.

Bude nutné provést zakreslení všech zásuvek, vypínačů a světel do plánu

Pokud se rozhodnete pro tento náročný a někdy již nezbytný krok, nejdříve bude nutné nakreslit půdorys bytu a do něj zakreslit pozice a počty zásuvek, rozmístění vypínačů a světel přívodů do kuchyně, koupelny. Tento plán bude sloužit také jako podklad pro budoucí revizi. Před zahájením prací je také důležité jistit zda je do bytu přiveden kabel dostatečného průřezu a počtu fází a jaký je hlavní jistič. Pokud budete chtít např. zrušit plynový sporák a nahradit ho indukční deskou je nutné spočítat požadovaný příkon a pokud není dostatečný zažádat u svého dodavatele energií o zvýšení příkonu.

Půdorys se zakreslenými zásuvkami a světly
Půdorys se zakreslenými zásuvkami a světly Autor: © Jiří Čížek 05/2020

Vždy je nutné natypovat trasy vedení v závislosti na místní dispozici a možnostech instalace. Elektrikář by s Vámi měl byt projít, prodiskutovat všechny možnosti a navrhnout ideální řešení pro co největší pohodí a komfort bydlení.

Pokud plánujete celkovou rekonstrukci, je důležité dobře rozplánovat jednotlivé stavební profese aby rekonstrukce probíhala plynule bez zbytečných prostojů. Pokud to je možné, chtějte od dodavatelů dobu realizace a nebojte se do smlouvy (pokud tedy nějakou máte) vsunout pokuty za nedodržení termínu, termín si určuje sám dodavatel a tak by měl za svým odhadem stát. Vím, že je dnes těžké sehnat řemeslníka, ale pokud nebudete mít nabídku s cenou a termíny nejste nijak chráněni a případné problémy se neřeší snadno. Dnešní řemeslníci mají ceny konečné a žádat cenu bez dokladu už není levnější, ztratíte tak možnost reklamací. Pokud budete chtít fakturu a jste plátci DPH a dodavatel bude také, stejně odvod daně bude na vás v takzvané přenesené daňové povinnosti. Ale pryč od administrativy.

Co zásadně ovlivňuje cenu

Především způsob provedení. Cena bude jiná pokud bude nutné drážkovat celý byt v panelech, nebo se část instalace provede v SDK podhledech případně v podlahách.  Vedení vodičů v podhledech nebo v podlaze také značně urychlí a zlevní instalaci. V případě, že jste milovníci lišt, je možné instalaci provést v lištách. Cena tak může klesnout až o 1/3 ceny za provedení. Já osobně tuto instalaci neprovádím, neboť jsem nepřítelem lišt a instalace je velmi neestetická a vypadá jako z 80-tých let. Ještě je možné zvolit moderní industriální styl, ale zde se moc neušetří, neboť všechny instalační prvky jsou několikanásobně dražší než běžné a je zde vyšší náročnost na přesnost a rozměřování.

Protažený kabel ke svítidlu
Protažený kabel ke svítidlu Autor: © Jiří Čížek 04/2021

Co také určuje cenu je vedení ke stropním svítidlům. V případě, že není možné ve stropech kabely protahovat dutinami z důvodu jejich ucpání je nutné trasy pro kabely vydrážkovat. Dopředu se neví zda je v dutině volný prostor nebo ne. Drážkování ve stropních panelech je drahá a náročná práce.

Instalaci zlevní pokud uděláte v chodbě SDK podhled

Další co ovlivní cenu je způsob začištění instalace. V případě, že budete chtít po elektrikáři aby Vám začistil drážky, určitě to vyjde dráž než od zedníka. Drážky a celé stěny je dobré přetáhnout celé a tak po instalaci nebude žádná stopa.

Ta nejlepší varianta, která může nastat je, když je byt prázdný a začíná se tzv. na zelené louce. Pokud potřebujete rekonstruovat v zabydleném bytě čekají Vás dny plné přesouvání nábytku a jeho zakrývání a během prací je lepší rodinu odstěhovat na chalupu. Instalace v bytě 2kk trvá asi 4 dny v bytě 3kk asi 5 dní.  A teď se podívejme na některé detaily.

Příprava elektroinstalace do podhledu v chodbě
Příprava elektroinstalace do podhledu v chodbě Autor: © Jiří Čížek 07/2020

Kolik zásuvek a kam vypínače?

V místnostech je lepší umisťovat dvě zásuvky horizontálně než jednu dvojitou zásuvku. Jsou snadněji obsluhovatelné a vypadají i lépe. A pokud jste již zkusili se poslepu za gaučem trefit do vytočené zdířky dvojité zásuvky, jistě mi dáte za pravdu. Zásuvky se umisťují obvykle středem 20-30cm nad podlahu. V jedné místnosti umisťujte zásuvky optimálně do rohů a pod vypínač u dveří. Pokud někde bude počítač, plánujte minimálně 3 zásuvky a k tomu ještě UTP (pro internet) zásuvku.

Nové zásuvky ve dvojrámečku a původní zásuvka. Ta se demontuje po připojení nových rozvodů a odpojení původních
Nové zásuvky ve dvojrámečku a původní zásuvka. Ta se demontuje po připojení nových rozvodů a odpojení původních Autor: © Jiří Čížek 07/2020

Vypínače umisťujte ke všem dveřím. Zkuste si projít bytem a imaginárně rozsvěcejte a zhasínejte světla, tím najdete nejideálnější pozice pro umístění vypínačů. Věřte, že je otrava se vracet 3 kroky k vypínači od koupelny aby se v chodbě zhaslo. Vypínače se dnes umísťují do téměř libovolné výšky, nicméně nejčastější výška je kolem 120cm nad podlahou. 

Projděte si byt a imaginárně zapínejte a vypínejte světla

Když bude mít vestavěnou skříň, nezapomeňte k ní nechat dovést kabel pro osvětlení. Je příjemné když skříň otevřete, že se Vám její útroby osvítí aniž byste museli rozsvěcet hlavní světlo. V bytech v panelových domech bývá centrální ovládání větrací šachty. Ten je ovládán tlačítkem, které je dobré zachovat a sloučit je například s vypínačem na WC. 

Přívody k TV a průběžná anténa DTV v panelovém domě a UTP rozvody

K televizi je již zcela běžné přivést kromě 230V zásuvek také koaxiální a UTP kabel. Výška instalace se odvíjí od toho zda pod TV budete mít stolek nebo bude televize zavěšena na zdi. V tom případě se výška volí cca 100cm za televizi, kde se pak skrytě napojí.

Přívody za televizi
Přívody za televizi Autor: © Jiří Čížek

Schema multimediálních rozvodů
Schema multimediálních rozvodů Autor: © Jiří Čížek 10/2021
Pokud Vaším bytem vede společná anténa, je zpravidla vedena v nástěnné liště. Zrušit ji nemůžete, neboť byty nad nebo pod Vámi by byly bez televizního signálu. Jediné co se s tím dá dělat, je anténu na chvíli rozpojit vysunout lištu, udělat drážku, vyfrézovat krabici pro TV zásuvku nebo odbočovač a koaxiální kabel uložit do drážky a tu pak začistit. Tím se vedení anténního kabelu schová a nebude rušit celistvost zdi. Spoj se provede stíněnými koaxiálními spojkami, které nemají vliv na útlum ani šum. Pokud chcete zásuvky i v jiných místnostech bude nutné instalovat nějaký multimediální rozvaděč kam se přivedou všechny koaxiální kabely a napojí se na rozbočovač a zesilovač. Hlavní přívod signálu se přivede z průběžného odbočovače v místě, kde byla původní TV zásuvka. 

Je dnes běžné, že se současně s elektroinstalací provádí i rozvody UTP vedení se zásuvkami RJ45. Do každého místa kde požadujte počítačovou zásuvku se vede jeden nebo dva vodiče podle toho, kolik přípojných míst v místě požadujete. Konce se umístí do multimediálního rozvaděče, kde se napojí na switch/router/modem. Do multimediálního rozvaděče musí být přívod 230V pro napájení aktivních prvků.

Zafrézování průběžného anténního kabelu s novou průchozí zásuvkou ve výšce ostatní nové instalace
Zafrézování průběžného anténního kabelu s novou průchozí zásuvkou ve výšce ostatní nové instalace Autor: © Jiří Čížek

Plechová lišta u vchodových dveří

Dalším častým dotazem je možnost odstranění plechové lišty u vchodových dveří. Tuto lištu je možné bez obtíží odstranit a všechna vedení schovat do drážky ve zdi. S tím se zároveň provádí přesun domovního telefonu na správnou stranu dveří včetně vypínače pro osvětlení a zásuvky v chodbě pokud je na nevyhovující straně.

Nevzhledná plechová lišta
Nevzhledná plechová lišta Autor: © Jiří Čížek 04/2021
Již zdemontovaná lišta, začištěné drážky a osazený telefon
Již zdemontovaná lišta, začištěné drážky a osazený telefon Autor: © Jiří Čížek 04/2021

Buďte v předstihu, myslete na budoucnost

I když o ní dnes neuvažujete, nechte si připravit kabel ke klimatizaci. Kdo ví co bude za pár let standardem. Klimatizace dokáže nejen chladit, ale i topit a tak je možné ji používat třeba v době, kdy není centrální vytápění spuštěno a teploty venku klesnou a v bytě je chladněji. Kabel pro klimatizaci se většinou připojuje na samostatný jistič 16A-C a vede se do místa, kde by mohla být umístěna venkovní jednotka.

Příprava pro klima vyjde na pár korun a budete připraveni na budoucnost

Je také dobré si nechat udělat přípravu pro elektrické podlahové topení v koupelně. Není nic příjemnějšího než si stoupnout na teplou podlahu. Topení má ale i druhou funkci. Pokud máte děti, tak víte jak podlaha v koupelně vypadá po jejich cachtání. No zde stačí ji jen vytřít na chvilku zapnout topení a podlaha krásně a rychle vyschne.

Obecné shrnutí a doplňující informace

 • Nakreslete si půdorys bytu a naznačte pozice zásuvek, vypínačů a světel.
 • Projděte si celý byt a imaginárně rozsvěcejte a zhasínejte, tím najdete všechny pozice pro vypínače
 • Střed zásuvek se většinou umisťuje 20 - 30 cm nad podlahu
 • Nezapomeňte na přívody k lampičkám u postele
 • Je lepší dát dvě zásuvky vedle sebe než jednu dvojzásuvku
 • Vypínače se obvykle umisťují do výšky 120 cm nad podlahu
 • K televizi je nutné přivést kromě zásuvek také koaxiální kabel pro anténu a UTP kabel pro internet
 • Nezapomeňte na přípravu pro klimatizaci
 • Pokud v koupelně budete chtít elektrickou topnou rohož, nezapomeňte na přípravu
 • Příprava pro kuchyň je samozřejmostí, na co si dát pozor je popsáno v tomto článku
 • A nakonec noční světlo v temné chodbě. Stačí příprava a instalace např. 3mm LED a malý pohybový senzor. 
 • Je toho ještě více, ale to by Vám měl všechno říci Váš dobrý elektrikář :-)

Galerie

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat