Alcázar v Segovii, oblíbené sídlo španělských králů

Nad španělskou Segovií se tyčí mohutná pevnost, která již z dálky působí nedobytným dojmem. Zároveň ji zdobí nespočet věží i menších věžiček, což ji dělá velmi zapamatovatelnou dominantou celého kraje. Právě to je Alcázar v Segovii.

Autor:Zdroj: Pixabay

Maurský hrad i královský palác

Alcázar je označení pro typ pevností a paláců, které nalezneme pouze na Pyrenejském poloostrově. Jedná se o hrady či paláce, které vyrostly na troskách dřívějších maurských pevností, které stály na okrajích měst.

Nalezneme je primárně ve Španělsku, a Alcázar v Segovii má velmi podobný osud jako jiné Alcázary. Alespoň na počátku své existence.

První zmínky o jeho existenci máme již z 12. století, ale podle archeologických průzkumů na jeho místě stála římská pevnost, a právě muslimský hrad, postavený dynastií Almorávidů.

Právě v průběhu 12. století padla pevnost do rukou křesťanů, a kastilští králové vystavěli na místě původní pevnosti mohutný hrad. Ten se od ostatních Alcázarů ve Španělsku liší zejména svým tvarem, který připomíná loď. Tvar je dán především tvarem skály, na které je celý komplex vybudován.

Autor: Zdroj: Pixabay

Alcázar nad Segovií se stal oblíbenou rezidencí kastilských a později španělských králů, kteří ho v průběhu staletí přestavěli do dnešní podoby. Poslední stavební úpravy zde probíhaly na konci 19. století, kdy byly vybudovány novogotické střechy, které dnes najdeme na každé z věží.

Významné architektonické prvky

V celém hradu nalezneme hned několik zajímavých interiérových i exteriérových prvků. Prvním z nich jsou již zmíněné novogotické střechy, které jinak původní gotický hrad pokrývají. Ty dodávají celé stavbě až pohádkový vzhled.

Nejznámější částí hradu, kterou hned z venku poznáte, je věž Jana II. Kastilského. Na jejím vrcholu se nachází deset menších vížek, které usnadňovaly obranu, zajímavá je také ornamenty zdobená fasáda věže.

Interiéry celého hradu jsou opravdu luxusně vyzdobeny, jak se sluší na královskou rezidenci. Dnes si můžete prohlédnout velkou část místností na hradě, ty jsou vybaveny většinou ve stylu Isabely Kastilské či prvních habsburských králů. Za vidění stojí zejména kazetové stropy, které jsou obzvláště vyvedeny v trůním sále a Sále Králů.

Autor: David Štafl

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat