Adventní Vídeň bez cestovky: Trhy všude kam se podíváš

Řada cestovních kanceláří v těchto dnech nabízí zájezdy do vánoční Vídně. Zajistí vám autobusovou dopravu z určitého místa, mnohdy i služby průvodce, ale také omezený čas na prohlídku trhů a památek, které stojí za to vidět. Jsou tu ovšem i jiné varianty, jak si užít toto nádherné hlavní město Rakouska. Můžete se do Vídně vypravit sami autobusem nebo vlakem. Osobně doporučuji variantu vlak. Cena za lístek tam i zpět se pohybuje kolem 350 korun a za necelé dvě hodiny vás vlak pohodlně dopraví z Brna do centra Vídně. Pokud se vypravíte na vlastní pěst právě vlakem, budete potřebovat dobré plánování a mapu při sobě. V tomto článku se dozvíte rady a tipy, jak si co nejlépe Vídeň užít a kam se zajít podívat.

Radnice s trhy
Radnice s trhy
© Tomáš Macík

Kam se vypravit po příjezdu

Belveder
Belveder
© Tomáš Macík

Jestliže si vyberete variantu příjezdu vlakem, dostanete se na hlavní vídeňské nádraží. Buď můžete chytit tramvaj, nebo autobus, hned před nádražím a jet přímo na hlavní náměstí, kde jsou, známe trhy, nebo zamířit do zahrad Belvederu, což je nádherný barokní palác. Můžete zajít i na prohlídku, ovšem ta je časově náročná. Kousek od paláce přejdete ke kostelu sv. Karla Boromejského. Ten stojí opravdu za krátkou zastávku a prohlídku. Kolem kostela je spoustu stánků s punčem, ovšem dopoledne nejsou ještě všechny v provozu. Vídeňská státní opera je pak už jen 10 minut cesty a jste v samém centru města. Kolem vás bude najednou spousta dekorací, světýlek, nádherný výlohy nazdobené všemi možnými vánočními motivy a obchody všech druhů, bohužel v žádném z obchodů nejde uplatnit slevový kupón, proto radši nakupte vše online s Alza slevový kód. Touto dlouhou pěší zónou přejdete na Stephanplatz, kde se nachází další trhy a kostel sv. Štěpána – klenot Vídně. Pokud jste sem dorazili kolem oběda, doporučuji najít v některé postranní uličce restauraci na oběd nebo se najíst u místních stánkařů, kteří nabízí především jídlo fast foodového typu.

Kostel sv. Štěpána
Kostel sv. Štěpána
© Tomáš Macík

Další památky cestou k trhům

Poslední z kostelů, který by vám neměl uniknout je katolický kostel sv. Petra, který je 5 minut chůze od sv. Štěpána. Toto místo vás naprosto uchvátí jeho velikostí a velkolepostí baroka. Muzeí je ve Vídni spoustu, ovšem do Umělecko-historického ani Přírodovědeckého muzea nemá cenu chodit jen chvilku, je lepší si pro tyto účely do Vídně zajet mimo vánoční čas. Pokud máte ale čas a touhu navštívit něco, co vám přiblíží historii Rakouska, stojí za to si zaplatit vstup do Císařské klenotnice, která je kousek od Náměstí Hrdinů. Vstupné je 12 euro a uvidíte poklady habsburských panovníků, které se váží taky k naší historii. Další zastávkou na cestě k trhům by měl být v každém případě Hofburg, obrovský palácový komplex císařů a králů, který je obklopen zahradami. Součástí komplexu je například i rakouská národní knihovna. Zahrady jsou opravdu dokonalé, pokud vám zbude čas nebo budete ve Vídni na jaře, nezapomeňte navštívit Volksgarden park.

Hofburg
Hofburg
© Tomáš Macík

Trhy všude kolem

Jakmile se dostanete z komplexu Hofburgu, narazíte na Náměstí Marie Terezie, to je místo, kde uvidíte sochu Marie Terezie zcela obklopena všemi možnými stánky s punčem, dekoracemi, jídlem i suvenýry. Pokud se tedy ocitnete v tomto prostoru, jste na správném místě a ochutnávka punčů může začít.

Radnice s trhy
Radnice s trhy
© Tomáš Macík

Povinností každého adventního turisty je navštívit Rathaus, kde se nachází kromě vídeňské radnice také největší prostor s trhy. Zde je to nejslavnější místo, kde je spousta a spousta stánků, obrovské kluziště, které spíše připomíná silničky, nápis Vienna, u kterého si můžete udělat fotku a také obrovské množství turistů. Rozhodně je lepší sem jít až odpoledne, kdy je atmosféra opravdu kouzelná. Na trzích dostanete punč do hrníčku, který potom můžete vrátit. Takže se nelekněte vyšší ceny za punč. Je i s vratnou zálohou. Cesta zpátky na nádraží trvá pěšky asi půl hodiny, a pokud nebudete zcela vyčerpaní nebo pod vlivem punče, doporučuji se projít, protože večerní vánoční Vídeň je magická, a ještě toho můžete po cestě spoustu vidět. Pokud se vám ale pěšky nebude chtít, nastupte na stanici Volkstheatre na metro směrem na nádraží, cesta trvá asi 5 minut. Hlavně si hlídejte směr Westbanhof. 

Pár tipů na závěr:

  • Teple se oblékněte (teplé oblečení můžete zakoupit například v About You se slevovým kódem), klidně vezměte svetr a rukavice do batohu, k večeru je opravdu zima stačí se zastavit na punč a už mrznete

  • Předem si připravte aplikaci do mobilu s vyznačenými památkami, které chcete navštívit, abyste neztráceli čas blouděním

  • Jestliže chcete ušetřit, vezměte si jídlo s sebou, Vídeň je poměrně drahá, především pokud byste chtěli na oběd do restaurace

Tak neváhejte vyrazit a užít si krásný čas v hektickém prosinci. Vánoce by měly být hlavně o čase strávený spolu a tvoření nových zážitků. Právě výlet do Vídně může být jedním z těch prvních, než Vám začnou Vánoce doma.

Krásný adventní čas a hodně zážitků z cest!

Galerie