Pátek, 4. prosinec 2020. Svátek slaví Barbora, zítra Jitka

zámek Smolenice

Smolenický zámok
Původní hrad ze 14. stol. zchátral a změnil se ve zříceninu. Od 80. let 19. stol až do r. 1953 vystavěn nový hrad v pseudogotickém stylu. Od r. 1953 v majetku Slovenské akademie věd.
Hlavní obrázek místa
Pohled na věž z nádvoří
© David Hamza, 108/2008
V současné době slouží hrad jako kongresové centrum Slovenské akademie věd s možností ubytování a pronájmu prostor. V období letních prázdnin je přítupné nádvoří a v části hradu se konají prohlídky. Nečekejte však klasickou prohlídku s historickým vybavením. Navštívíte vyhlídkovou terasu na věži, cestou si prohlédnete prostory ve věži a část komunikačních prostor. Na nádvoří je malá prodejna občerstvení s možností posezení.
Okolí zámku je parkově upravené a navazuje na souvislý lesní porost blízkých karpatských vrchů. Mimo období letních prázdnin je možné si prohlédnou hrad jen z exteriéru.
Hrad se nachází na úpatí Malých Karpat na okraji obce Smolenice, která se nachází cca 15 km na SZ od Trnavy. Přímo k objektu je možné dojít pěšky, nebo přijet na kole. Auto je nutné odstavit v obci a posledních cca 500 m dojít pěšky.
David Hamza , 29.11. 2009

  historie

  Hrad Smolenice vznikl pravděpodobně v polovině 15. století. Patřil pezinským a svatojurským hrabatům a od počátku 16. století rodu Ország a od konce 16. stol. rodu Erdödy. Roku 1777 kupuje hrad Ján Pálffy. V této době již byl hrad zpustlý, protože Erdödyové měli velké dluhy a neměli finance na údržbu hradu. Pálffiové na hradě nesídlili, takže chátrání dále pokračovalo. Zkáza hradu byla završena v období

  David Hamza , 28.11. 2009

  popis

  Při novodobé opravě hradu bylo vycházeno z francouzských vzorů, proto jeho podoba může připadat někomu nezvyklá. Při opravě bylo využito mnoho původních prvků – například hradby s půlkruhovými baštami. Při bližším ohledání někoho může překvapit, že věž, klenby a mnohé další prvky jsou provedeny ze železobetonu. Je nutné si však uvědomit, že se jedná o nejnovější hrad na území bývalého

  David Hamza , 29.11. 2009
  Slovem zámok je ve slovenském prostředí v odborné literatuře označován zachovalý a upravený hrad [zřejmě vlivem působení češtiny v době společného státu se mezi českou, ale i slovenskou laickou veřejností rozšířil názor, že slovenské slovo ,,zámok" je synonymem českého slova ,,zámek", což do této problematiky vnáší zmatek].
  Luděk Vláčil, 28.12. 2017

  Půdorys místa

  dnešní situace hradu
  © Miroslav Plaček: Hrady na hranici při pohledu z hranice, Archaeologia historica 29/04, MVS Brno, 2004
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Trnavský,  Trnava  ( TT, TA ),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  URL: http://www.kcsmolenice.sav.sk/
  Základní informace místa
  ID místa: 8578
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: hrad přestavěný na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=8578
  Uveřejněno: 3.12.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama