Římané obsadili oblast kolem r. 53 př. n. l. Rozkvětu dosáhlo město na počátku 4. stol. Konstantin nechal postavit lázně v první pol. 4. stol. Místo zábavy a společenských setkání. R. 400 Germáni město vyplenili. Město je desetkrát na seznamu světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny římských lázní v německém Trevíru.
© Pavel Vítek 06/2005
Trevír, německy Trier, je město s bohatou historií ve spolkové zemi Porýní-Falc. Trevír leží v údolí Mosely, přičemž větší část města se nachází na pravé straně řeky. Město najdeme ve vzdálenosti 15 km západně od hranic s Lucemburskem. Nejbližší větší města jsou Saarbrücken asi 80 km jihozápadně, Koblenz asi 100 km severovýchodně a Lucemburk asi 50 km západně. Římské lázně najdeme v historické části města, asi 400 m jižně od Konstantinovy baziliky, 1,5 km jižně od Porta Nigra a 1,2 km jihozápadně od hlavního nádraží. V roce 1818 se v Trevíru narodil světově proslulý filozof a ekonom Karl Marx.
Pavel Vítek, 8.5. 2022
historie

Římané pod vedením Julia Caesara obsadili keltskou oblast Treveri někdy kolem roku 53 před naším letopočtem. Císař Augustus tam později založil město, které pojmenoval po sobě – Augusta Treverorum. Rozkvětu dosáhlo město na počátku 4. století. Tehdy bylo centrem západních provincií a císař Konstantin uvažoval, že se tam natrvalo usadí. Nechal si postavit obrovský trůnní palác, lázně, které svou rozlehlostí a přepychem sotva mají obdoby. Císařova příkladu následovali další významní Římané, a tak na břehu řeky Mosely vyrostlo výstavné a dobře opevněné římské sídlo. Mnohé další se budovaly v koloniích, jakou byl například právě Trevír. V něm byly lázně vybudovány v první polovině 4. století. K lázním patřila oblékárna, bazén se studenou, vlažnou i teplou vodou, a také parní lázeň. Nechybělo dokonce ani sportovní hřiště či vinný sklep. Římské lázně se postupem času staly místem zábavy a společenských setkání, kde Římané trávili až…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/trevir-na-skok-u-starych-rimanu.A_1999M244C02A, 8.5. 2022

Německo, Porýní-Falc,

Místa v okolí

 Porta Nigra
Základní informace místa
ID místa: 16371
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama