Nejstarší ocelový most na světě o délce 30 m otevřen 1. ledna 1781. Památkově chráněn od r. 1934. Mostní clo zrušeno v r. 1950. Od r. 1986 součástí památky UNESCO Ironbridge Gorge.
Hlavní obrázek místa
Východní strana mostu. Vzadu nalevo za mostem je vidět budova bývalé mostní celnice.
© Pavel Semple, 08/2014
Nejstarší ocelový most na světě je k vidění ve vesnici Ironbridge (Železný most) v oblasti zvané Severn Gorge (soutěska Severnu) či Ironbridge Gorge (soutěska Železného mostu) v hrabství Shropshire v Anglii. Most překračující údolí významné anglické řeky Severn dal vesnici její jméno. Zatímco jméno mostu je dvouslovné, jméno vesnice je jednoslovné. Kromě mostu stojí v blízkém okolí za návštěvu především muzea s tématikou období průmyslové revoluce. Je zde například muzeum soutěsky (Museum of the Gorge), skanzen zvaný Viktoriánské městečko (Victorian Town), muzeum porcelánu (China Museum), muzeum dlaždic (Tile Museum) a domy rodiny Darbyů v muzeu Darby Houses Museum.
Pavel Semple , 29.6. 2016
historie

Výstavba 30 m dlouhého litinového mostu byla zahájena v roce 1779. Stavitelem byl významný průmyslník Abraham Darby III, vnuk Abrahama Darbyho I, vynálezce procesu tavení železa za použití koksu. Most byl otevřen 1. ledna 1781. Za jeho překročení se až do roku 1950 platilo clo, budova celnice dosud stojí na jižní straně mostu. Celá oblast byla v době vzniku mostu významnou průmyslovou zónou. Byly zde ocelárny a doly na uhlí. Výstavba litinového mostu tak byla místní prestižní záležitostí. Most byl zapsán do seznamu chráněných památek v roce 1934, kdy na něm byla zastavena silniční doprava. Místní průmysl začal upadat v polovině 20. stol. V roce 1986 byla celá oblast včetně mostu vyhlášena za památku světového dědictví UNESCO pod jménem Ironbridge Gorge. Jedná se o průmyslovou technickou památku. Dne 10. 7. 2003 se po mostě prošla královna Alžběta II. se svým manželem, vévodou z Edinburghu.

Pavel Semple, zdroj: (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Iron_Bridge), 29.6. 2016

Spojené království, Anglie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12919
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama