Kalište je zaniklá obec, kterou vypálili nacisté 18.3.1945. Národní kulturní památkou od r. 1961. Ve dvou zrekonstruovaných domech je expozice, zachovala se kaplička a základy vypálených domů. R. 2007 byla otevřena nová expozice Partyzánská republika a byl odhalen památník. Od r. 2008 naučná stezka.
Hlavní obrázek místa
Kalište
© Radoslav Malovec, 10/2013

NKP Kalište součástí naučné procházky

Trasa: Donovaly – Vrchlúka – Bully – prameň Pri javore – sedlo pod Hrubým vrchom – louka Hrivková (chatová osada Močiare) – Kutiny – NKP Kalište – partizánské bunkry nad Markovou – NKP Kalište – Kutiny – traverz Hrubého vrchu – Jačmenisko – Dlhá lúka – pramen Pri javoru – Bully – Vrchlúka – Donovaly. Osada Kalište (924 m n. m.), ležící ve Starohorských vrších, je vzdálená jen dvě hodiny pohodové chůze od Donoval. Trasa začíná v Donovalech, odkud se vydejte po červené značce po asfaltce přes vleky Záhradiště. Na Vrchlúke (dřevěný poutač směr Kalište) odbočte na zelenou, přes malebnou donovalskou osadu Bully se dostanete k rozcestí Při javoru (vodojem). Až skoro sem vede asfaltová silnice, dál pokračujte tentokrát po žluté značce lesem, po pěšině, která obchází Hrubý vrch. Dostanete se na hezkou horskou louku Hrivková (chatová osada Močiare), ze které je za pěkného počasí krásný výhled na nízkotatranský hřeben. Dál pokračujte po široké polní cestě, která vás po chvíli dovede do dalšího lesa (Kutiny). To už se blížíte k samotnému Kališti. Je zde také parkoviště - je možné dostat se sem autem z Moštenice přes Švarcovu dolinu. Už u parkoviště je informační tabule se základními údaji o vesnici Kalište. Informační tabule ve vesnici jsou bohaté na informace o někdejším životě lidí zde i o přepadení a vypálení vesnice nacisty. Kousek za osadou jsou zachované partyzánské bunkry nad dolinou Marková. Vše je zde pěkně označeno, chodníčky jsou relativně upravené. Po návratu od bunkrů se zastavte u Sadu života, který vytvořily stromy, vysazené zástupci zničených vesnic; aby se sem alespoň symbolicky vrátil život. Z Kalište do Donoval se vrátíte téměř stejnou cestou, jen si můžete udělat malou změnu, když obejdete Hrubý vrch po polní cestě zleva; přičemž se po chvíli na louce Jačmenisko s výhledem na Velkou Fatru napojíte na zelenou značku Krčahy - Bully, po které se vrátíte na rozcestí Pri javoru a odtud pokračujete…  číst dále
E.H. podle Radoslav Malovec, 26.11. 2013
turistické

NKP Kalište je volně přístupné, expozice v domcích je otevřená pouze po předchozí dohodě pro skupiny min. 10 osob. Vstupné je dobrovolné.

E.H. podle http://www.muzeumsnp.sk, 26.11. 2013

Další texty turistické
historie

Národní kulturní památka Kalište

Vesnice Kalište má velmi smutnou historii - jako mnoho jiných vesnic a osad byla za 2. světové války vypálena nacisty, na rozdíl od jiných však už nebyla obnovena. Roku 1940 měla víska 209 obyvatel. Během Slovenského národního povstání se obec stala jedním z center tzv. Partyzánské republiky v Nízkých Tatrách. Za pomoc partyzánům byla vesnička Kalište 18. března 1945 přepadena nacisty; kteří zavraždili 13 místních obyvatel a zapálili 42 domů i s hospodářskými budovami. Stát zůstalo jen 6 domů, ostatní vyhořely do základů. Po nějakou dobu se v zachovaných domech tísnilo mnoho rodin, ale další pobyt na místě již nebyl možný a tak odešli jinam - po osvobození Slovenska se mohli přestěhovat do nově postavených domů v Banské Bystrici v ulici Nové Kalište. Roku 1961 bylo Kalište vyhlášeno Národní kulturní památkou. Dva ze zachovaných domů byly zrekonstruovány a byly zde zřízeny pamětní místnosti s expozicí. Společně s domy…  číst dále

E.H. podle Radoslav Malovec, 26.11. 2013

Slovensko, Banskobystrický, Banská Bystrica  ( BB, BC ),

Místa v okolí

 Ľupča
 Harmanecká jeskyně
Kontaktní informace
kontaktní adresa:
Múzeum Slovenského národného povstania
Kapitulská 23
975 59 Banská Bystrica
Tel: 048/412 32 58, 0918 899 413, 0918 899 430
http://www.muzeumsnp.sk/index.php?a0=expozicie&a1=kult_pamiatka_kaliste
lesnik@muzeumsnp.sk
Základní informace místa
ID místa: 11468
Typ místa: skanzen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama