Zříceniny král. hradu z přelomu 13. a 14. stol. postaveného k ochraně uherské hranice a celní stanice. Přestavěn koncem 14., v 15. a na poč. 16. století. Během 16. st. opuštěn, v pol. 17. st. již pustý. Obnova v 18. století z fin. důvodů zrušena.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 5/5/2005

Graficke pismenko Podle výsledků archeologického průzkumy byl hrad na hoře zvané Baszta nad údolím Dunajce založen někdy na přelomu 13. a 14. století. První zmínka pochází z roku 1356, kdy je uváděn zdejší purkrabí Imram. Hrad byl postaven k ochraně uherské hranice a celní stanice uváděné v pramenech od roku 1327. Na další zmínky o hradu jsou dějiny skoupé, obvykle se zde zastavili panovníci či jiní významní hodnostáři cestou do Uher – tak to roku 1372 byla královna Jadwiga, roku 1397 král Vladislav Jagello. Po celou svou dobu své existence byl Czchów korunním majetkem spravovaným královskými hejtmany. V 15. a první polovině 16. století zde hejtmani nesídlili ...
Zany, 28.5. 2005

  historie

  popis hradu
  Pro stavbu hradu byl vybrán dominantní vrch tyčící se vysoko nad tok Dunajce. Nejstarší stavbou je okrouhlá věž o průměru 12,5 m a síle zdiva 4,5 m dosahující dnes výšky 20 m. Věž je dnes čtyřpodlažní, nad přízemím je ve výšce cca 4 m odstupněna soklovou římsou nad níž se v úrovni 2. podlaží z jižní strany obdélný otvor původního vstupu. Věž má nepravidelný tvar, v dolní polovině je okrouhlá, od 3. podlaží kónická a 4. podlaží je zevně osmiboké.

  Zany, 28.5. 2005


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Polsko, małopolskie,
  OOO