Staré církevní stavby, které naleznete po celém světe

Mnoho větších městeček svůj vlastní historický kostel, jehož počátky se datují na počátek 20. století, přičemž napříč celým světem se nacházejí kostely, které mohou být i z doby daleko dřívější.

Wikipedia

San Miguel Mission, Santa Fe, Nové Mexiko (1610)

Wikipedia

Mnoho turistů ročně míří do městečka Santa Fe a to díky tomu, že se podařilo zachovat místní historii, včetně architektury. Velkou dominantou je totiž nejstarší kostel na celém americkém kontinentu. Zvon kostela údajně pochází ze Španělska z roku 1356.

St. Lukeova, Smithfield, Virginie (1632/1682)

Wikipedia

Datum vzniku tohoto kostela církev nedokáže přesně určit. Buď se jedná o rok 1632 nebo 1682. V každém případě se jedná o druhý nebo třetí nejstarší kostel na našem seznamu. Jsou dochovány zmínk zy roku 1820, kdybyl  St.Luke obecně považován za nejstarší kostel anglického původu ve Spojených státech. Tuto budovu se snaží udržovat nezisková organizace s názvem St. Luke.

Old Ship Church, Hingham, Massachusetts (1681)

Wikipedia

Kostel známý pod přezdívkou ,,Stará loď”, pochází z roku 1681 a je považován za nejstarší ve Spojených státech, v němž se nikdy nepřerušily náboženské aktivity. O kostelu byl dokonce natočen dokument.

Third Haven Meetinghouse, Easton, Maryland (1684)

Wikipedia

Náboženské hnutí ,,Přátelé”, které vzniklo v polovině 17. stol. v Anglii, nefungovalo až tak dlouho, jelikož jeho plno členů odešlo do Ameriky. Nejvíce členů hnutí skončilo kolem Marylandu a pobřeží Virginie. V roce 1684 skupina členů postavila bílý dům pro setkání hnutí Přátel ve městě Easton. V roce 1880 vystavěli novou cihlovou budovu a dnes jsou obě stavby turistickou atrakcí.

Old Indian Meetinghouse, Mashpee, Massachusetts (1684)

Wikipedia

V 17. a 18. století postavili američtí osadníci desítky domů, kde se konala sdružení Indů, s cílem je přivést na novou víru – křesťanství. Tento dům byl postaven v roce 1684 a je jedním z mála takových domů, které ještě existují. Před několika lety byla provedena rekonstrukce za jeden milion dolarů a v roce 2009 se konalo znovu otevření. 

King’s Chapel, Boston (1686)

Wikipedia

Král James II chtěl založit anglikánskou farnost v Bostonu, aby napomohl šířit náboženství. Kolonisté, kteří uprchli z Anglie, z důvodu útěku před anglickým náboženstvím, nechtěli prodat svůj pozemek, aby bylo možné vystavit anglický kostel a tak král přikázal, že se na části místního hřbitova postaví jeho kostel. Existují dohady o tom, zda zařadit tento kostel do tohoto seznamu, i když nebyla stavba dokončena do roku 1754, nicméně tento kamenný kostel s dřevěnými rámy je dnes spojován s Unitářskou univerzitní asociací.

 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich