Poznejte starověké astronomické observatoře, které vznikly před prvním dalekohledem

Již dávno předtím, než Galileo použil první dalekohled na pozorování hvězd, obyvatelé různých koutů světa byli tak vynalézaví, že si sami postavili vlastní observatoře ve snaze sledovat Slunce.

Wikipedia

Měsíc, planety nebo hvězdy, což vedlo k vytvoření primitivního kalendáře, díky němuž věděli, kdy je dobré zasadit plodiny a kdy je zase sklidit. O tisíc let později se vědci tehdejší doby divili znalostem jejich předků.

Easter Island

Wikipedia

Kolem roku 1200 n.l. začali lidé známí jako Rapa Nui stavět tyto sochy vytesané ze sopečné horniny. Tento úkaz je pro všechny velkou záhadou. Není totiž jasné, jaký smysl představuje stovka kamenných soch, nicméně sedm z nich, které se nachází v Ahu Akivi, je postaveno směrem k západu slunce během rovnodennosti.

Ring of Brodgar

Wikipedia

Ring of Brodgar, nacházející se na ostrovech Orkney ve Skotsku, byl postaven v době kamenné mezi lety 3000-2000 př.n.l. V průměru měří téměř 91,5 metrů. Zarovnání všech kamenů odpovídá sledování období rovnodenností, slunovratu a čtvrtletních dat.

Machu Picchu

 

Wikipedia

Objekt Machu Picchu byl objeven v roce 1911 archeologem Hiramem Binghamem v Peru ve vysokých Andách. Celý komplex je zarovnán způsobem, který odpovídá pozici vycházejícího Slunce v měsíci červnu. Jedná se tedy o zimní slunovrat, jelikož se Machu Picchu nachází na jižní polokouli. V okolí se nachází ještě jiné kameny, spojené se sledováním pohybu Slunce.

Angkor Wat

 

Wikipedia

V asijském státě Kambodža se nachází nejnavštěvovanější starověký chrám nazývaný Angkor Wat, který byl vystavěn již ve 12. století. Původní účel výstavby tohoto chrámu byl čistě náboženský, ale v roce 1976 vědci odhalili, že se mohlo jednat i o úmysly s astronomickým podnětem. Během zimního slunovratu, z blízkého kopce svatyně, kde je vidět na Angkor, je Slunce možné sledovat při západu. V letním slunovratu je možné Slunce vidět vycházet z jihozápadního rohu Angkor Thomm.

Stonehenge 

Wikipedia

Počátek realizování stavby se odhaduje kolem roku 3000 př.n.l. Vědci zkoumali podstatu zarovnání kamenů a nejznámější teorie prokazatelně určila, že při letním slunovratu, 21. června, je vycházející Slunce v rovnováze s Patním kamenem u příchodově cesty do Stonehenge a přes něj se pak paprsky odráží doprostřed komplexu. Došlo k mnoha diskuzím, zda toto uskupení kamenů je pouhou náhodou, nebo se jedná o promyšlený výjev.

 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat