Pohádkové hrady Německa: Neuschwanstein je jedna z nejvíce fotografovaných budov Evropy

Pokud fandíte historii, nebo se pouze rádi zajedete podívat na krásný hrad či zámek, pak určitě nezapomínejte na tyto překrásné hrady v Německu. Na těchto kouzelných místech se budete cítit jako v pohádce.

Zdroj: Jeff Wilcox / CC BY 2.0

Hrad Lichtenstein

Zdroj: -donald- / CC BY-SA 3.0

Nabízí přímo úžasný výhled na údolí Echaz a nejen proto je popisován jako pohádkový hrad. Hrad byl vybudován přímo na skále a i přes jeho menší vzrůst je řazen mezi nejpůsobivější hrady Německa. Přístup do hradu je usnadněn díky kamennému mostu, který spojuje 2 skály. Dnes je hrad známý pro představení s historickým zbrojením.

Hrad Neuschwanstein

Zdroj: Jeff Wilcox / CC BY 2.0

Románský hrad z konce roku 1800, poskytuje nezapomenutelný výhled na bavorské Alpy. Nachází se na ideálním místě, kde propojuje krásnou architekturu a okouzlující přírodu. Právě proto, je to jedna z nejvíce fotografovaných budov Evropy.

Hrad Schwerin

Zdroj: Niteshift / Cs.wikipedia.org

Hrad je opravdu známkou evropské historické architektury. Byl postaven v 10. století a dnes je znám svou pověstí o duchovi, který na hradě přebývá. Dokonce se říká, že je několik desítek centimetrů vysoký a nosí oblečení ze 17. století. Po staletí sloužil jako domov pro vévody a velkovévody Meklensburku a dnes zámek nabízí muzeum a slouží jako sídlo zemského sněmu. I tato budova patří mezi světové kulturní bohatství UNESCO.

Hrad Reichsburg Cochem

Zdroj: © Steffen Schmitz (Carschten) / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 DE

Pokud pojedete navštívit městečko Cochem, nemůžete minout ani tento skvostný hrad. Nachází se přímo u řeky Mosely. Může to být matoucí, ale originální architektura stavby ze 12. století, byla zničena vojsky krále Ludvíka XIV v roce 1689. Necelých 200 let od tohoto okamžiku, musely trosky hradu počkat na bohatého podnikatele, který budovu zrekonstruoval. Hrad si zachoval část svých původních románských a gotických prvku a dnes je oblíbenou turistickou destinací.

Hrad Wernigerode

Zdroj: Creative Commons Zero - CC0 / Pxfuel

Němečtí císaři, hledající útočiště, ho našli právě na hradě Wernigerode. Po 30-ti leté válce, byl postupně hrad přestavěn do barokního a romantického stylu. Dnes je většina vybavení budovy stále původní  a hrad byl otevřen pro veřejnost již roku 1930.

Hrad Albrechtsberg

Zdroj: Christoph Münch / CC BY-SA 3.0

Hrad, pouze 25 kilometrů od Drážďan, sídlí na kopci v městě Meissen a nabízí krásný výhled na řeku Labe. Nabízí k vidění obzvláště krásné interiéry a architektonické prvky. Pro výstavbu se použily hlavně materiály jako mramor, dřevo a bílý pískovec ze Saska. Dnes hrad funguje jako soukromý hotel a škola. 

Hrad Glucksburg

Zdroj: Wolfgang Pehlemann / CC BY-SA 3.0

Tato stavba se nachází v severním Německu a na místě bývalého kláštera. Žula a cihly z původní budovy byly znovu použity k výstavbě velké vnější bílé stěny. Hradu se začalo říkat: „Gott Gebe Glück Mit Frieden“, což znamená: „Bůh dá štěstí a mír“. Toto motto je včetně erbu vyvěšeno nad vchodem hradu.

Hrad Löwenburg

Zdroj: Cherubino / CC BY-SA 4.0

K výstavbě došlo v letech 1793 a 1801. Na první pohled můžeme vidět, že mu zůstala architektura spojená se středověkem a podobá se polo-zničenému hradu středověkých rytířů. Uvnitř jsou zachovány vysoké zdobené stropy, apartmány či zbrojnice.

Hrad Mespelbrunn

Zdroj: Rainer Lippert / En.wikipedia.org

Pozdně středověký, časně renesanční hrad je oblíbenou turistickou destinací, která byla postavena v 15. století ve skromných poměrech. Díky jeho poloze, neutrpěl žádné poškození během válek. Dnes je hrad, zasazený ve vodě, otevřený pro veřejnost po celý rok.

Hrad Marksburg

Zdroj: Holger Weinandt / CC BY-SA 3.0

Hrad sedící vysoko na vrcholu útesu v údolí Rýna, postavený ve 12. století, se přes 700 let ukázal jako výtečné útočiště, které k sobě nepustí žádné nepřátelské síly. Hrad je pro veřejnost otevřen po celý rok.

Autor: Denisa Nová