Foix, málo známá gotická perla jižní Francie

Každý fanoušek francouzské historie si jistě snadno vzpomene na tzv. katary, heretiky, kteří v průběhu 12. a 13. století požadovali radikální reformu katolické církve. Podobně jako pozdější husitské hnutí u nás v Čechách, zlákalo katarství i některé francouzské šlechtice. Páni z Foix k nim patřili, a tak se tento hrad stal významným centrem katarství.

Autor:Zdroj: Pixabay

Odolnější než Monségur

Katarským hradem, který je opravdu notoricky známý, je Monségur. Právě na Monséguru se odehrálo jedna z nejkrvavějších epizod křížových výprav proti katarům. Monségur byl nakonec dobyt, hrad ve Foix ale jeho osud nesdílel.

Nejranější zprávy o tomto hradu máme z roku 1012, už tehdy byl sídle hrabat z Foix, kteří ovládali zdejší kraj. Hned pod kopcem, na kterém se hrad tyčí, se nachází malé městečko, které také vypomáhalo s obranou hradu.

Samotný hrad je opravdu monumentální. Tento dojem nenavozují ani tak jeho hradby, ale spíše tři vysoké a mohutné věže, které tvoří jádro hradu. Je to právě pohled na tyto tři věže, tyčící se oproti modré obloze, které dodávají hradu nezapomenutelnou atmosféru.

Hrad ve Foix byl čtyřikrát obléhán během křížových výprav proti katarům, ale vždy odolal a zdejší šlechta a další vyznavači katarství se tak nemuseli zodpovídat před církví za odpadnutí od katolictví. V pozdějších letech se ho ovšem dobrovolně zřekli, a tak byl hrad ve Foix dalšího obležení ušetřen.

Autor: Zdroj: Pixabay

Foix dnes

Do dnešní doby perfektně zachovalý hrad je dnes přístupný veřejnosti, a ve svých prostorách hostí muzeum, zaměřené na historii právě hrabat z Foix, kteří zanechali ve francouzské historii velmi významnou stopu.

Jedním z příslušníků rodu v pozdějších staletí byl i Jindřich IV., který se stal králem Navary a později i samotné Francie. Dalším významným představitelem rodu byl rytíř Gaston Febus, který se do francouzské historie zapsal jako vzor rytířského chování a velmi oblíbený básník.

Za návštěvu jistě stojí i samotné městečko, nacházející se pod hradem. Zachovalo se v něm nespočet středověkých a raně novověkých měšťanských domů, což dodává celému městečku unikátní historickou atmosféru, kterou nalezneme ve Francii málokde.

Autor: David Štafl

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat