Bohatá architektura prezidentských domů a královských paláců po celém světě

Myslíte si, že Bílý dům patří mezi neobvyklá prezidentská sídla? Jedná se o nejslavnější budovu na světě, ale nezařazuje se do seznamu neobvyklých staveb. Na světě existuje mnoho zajímavějších prezidentských nebo královských sídel, jejichž architektura je mnohem bohatší a originálnější. Některé budovy jsou mnohokrát větší nebo vůbec nepřipomínají sídlo nejvyšší hlavy státu nebo království.

Autor:Zdroj: Palácio do Planalto / Commons.wikimedia.org

Česká republika: Pražský hrad

Autor: Zdroj: Stefan Bauer / CC BY-SA 2.5

Pražský hrad byl postaven v 9. století a je považován za největší starobylý hrad na světě. Svůj domov zde v průběhu staletí našli císaři, králové nebo také prezidenti. Na Pražském hradě se nachází tajná místnost, kde jsou uloženy české korunovační klenoty, jedny z nejstarších v Evropě.

Maďarsko: Sandorský palác 

Autor: Zdroj: Heinz Albers / CC BY 2.5

Ve druhé světové válce byla tato, nyní již 200 let, stará budova prakticky zničena a až na konci 80. let 20. století se podařilo obnovit její trosky. Jedná se o soukromou prezidentskou rezidenci, která se nachází v žebříčku nevětších paláců v dnešním Maďarsku na 37. místě.

Maledivy: Muliaage 

Autor: Zdroj: A robustus / CC BY-SA 3.0

Stavba maledivského prezidentského paláce byla dokončena v roce 1919. Budova byla užívána maledivskou vládou, ale zároveň považována jako oficiální prezidentská rezidence. 

Tonga: Královský palác 

Autor: Zdroj: Tofoa Felix / CC BY-SA 3.0

Královský palác na malém ostrově s názvem Tonga vypadá více jako skromné anglické letní sídlo. Jelikož Tonga je konstituční monarchií patřící pod křídla Anglie, obyvatelé Tongy mají velký respekt k anglické královské rodině a odmítli tudíž budovu nazývat královský palác. Budova získala více používaný název „Uvnitř plotu“, nebo také „Hangai Tokelau“ v překladu „Proti severnímu větru“.

Island: Bessastaoir 

Autor: Zdroj: Balou46 / CC BY-SA 4.0

Nenápadný prezidentský palác, který se nachází na Islandu. Stavba má velmi dlouhou historii, a to již od 9. století.

Burkina Faso: Palais Kossyam

Autor: Zdroj: Sputniktilt / CC BY-SA 3.0

Obyvatelé afrického státu Burina Faso žijí denně v průměru za 5 dolarů. Oproti tomu, jejich prezident má k užívání tuto prezidentskou rezidenci. Toto je jeden z důvodů, proč není tamější prezident velmi oblíben. Několik prezidentů již bylo zavražděno, odvoláno nebo sami rezignovali a uprchli ze země.

Brazílie: Palacio da Alvorado 

Autor: Zdroj: Palácio do Planalto / Commons.wikimedia.org

Tento palác, mající moderní design, byl dostavěn již v roce 1958. Oscar Niemeyer, architekt budovy, zpracoval další návrhy pro známé budovy, jako např. pro sídlo OSN v New Yorku.

Autor: Denisa Nová

Diskuze u článku 0 příspěvků
Sdílet článek:

Mohlo by vás ještě zajímat