Američtí prezidenti, kteří měli tajné zdravotní problémy

Někteří lidé si myslí, že pokud má kandidát na prezidenta nějakou nemoc, politika by se pod jeho vedením mohla zhoršit. Jak se ukázalo, řada minulých prezidentů, kteří měli vážné zdravotní problémy, je před veřejností úspěšně tajili, aby tím neovlivnili průběh voleb. Někteří byli v pořádku a nemoc propukla při působení v jejich funkci, ale i tak tyto informace drželi v tajnosti.

Wikipedia

Abraham Lincoln

Wikipedia

Lincoln bojoval s depresí po celý svůj život, což by v dnešní době mohlo být opravdu na obtíž. Jedna studie z roku 2007 udává, že Lincoln trpěl neštovicemi několik týdnů. Výzkumníci se domnívají, že tehdejší lékaři závažnost nemoci zlehčovali, protože informace o tom, že byl nemocný, by mohly ovlivnit výsledek občanské války. Další vědci se domnívají, že po celá léta měl Lincoln genetickou poruchu Marfanův syndrom, který má za následek vyzáblý vzhled člověka. Nicméně, jiný vědec tvrdí, že prezident trpěl jinou genetickou chorobou, a to mnohočetnou endokrinní neoplazií typu 2B, což vede téměř nevyhnutelně ke vzniku rakoviny štítné žlázy, pokud se neléčí. Je tedy dost možné, že v tu dobu, kdy byl Lincoln zavražděn, byl zasažen rakovinou.

Woodrow Wilson

Wikipedia

Než se Wilson ujal prezidentského úřadu v roce 1913, prošel si několika mrtvicemi. Jednou byl neschopný psát několik měsíců, při další byl téměř slepý na jeho levé oko. V roce 1919 si bohužel prošel další mrtvicí, kdy ochrnul na celou levou stranu. Je neuvěřitelné, že i když o jeho stavu nejvyšší vládní představitelé věděli, Wilsonovi se podařilo udržet v tajnosti svůj zdravotní stav před širokou veřejností.

John F. Kennedy

Wikipedia

JFK se stal nejmladším prezidentem, který se tehdy chopil úřadu v Bílém domě. Bylo mu tehdy 43 let. I přes jeho mladistvý vzhled, již před volbami lhal o svém zdravotním stavu. V roce 1947 lékaři diagnostikovali Kennedymu Addisonovu chorobu, jež je nevyléčitelná porucha nadledvinek. V roce 1992 proběhla pitva JFK a bylo zjištěno, že jeho nadledvinky byly téměř zničeny. Možná to, že Kennedy o své nemoci při volbách pomlčel, ovlivnilo výsledky voleb roku 1960, kde porazil svého protivníka Richarda Nixona.

Ronald Reagan

Wikipedia

Liberální kritici často zpochybňovali Reganovu duševní vnímavost, v době kdy byl úřadujícím prezidentem. Traduje se, že na schůzi dokonce usnul. Když Regan, 5 let po svém odchodu z prezidentského křesla, potvrdil, že trpí Alzheimerovou chorobou, začalo se znovu zkoumat období jeho předsednictví a hledat známky jeho nemoci. Všichni jeho lékaři, ale tvrdili, že nikdy neviděli žádné poznatky demence nebo Alzheimerovy nemoci.

Grover Cleveland

Wikipedia

Jediný prezident, který byl zvolen ve 2 po sobě jdoucích funkčních obdobích. Při nástupu do druhého období roku 1893 si všiml podivné boule v ústech. Poté, co lékaři diagnostikovali rakovinu, byl vymyšlen plán, jak to udělat, aby tato zpráva nebyla rozšířena mezi veřejnost. Cleveland oznámil, že se chystá na čtyř denní rybářský výjezd z New Yorku do Cape Cod. Po dobu, co byl na palubě jachty, byl proveden chirurgický zákrok, při kterém byl odstraněn nádor, spolu s 5-ti zuby. Je pozoruhodné že již v tu dobu byla provedena tak dobrá práce, že na Clevelandovi nebylo nic poznat. O několik měsíců později se prezident mohl v novinách dočíst o své operaci. Informace byla odmítnuta a až po téměř 25 letech, jeden z lékařů, který se operace zúčastnil, promluvil a obhájil pověst reportéra.