Renesanční zámeček postavený kolem r.1540. V pol. 17.st. zničen vojsky knížete Rakocziho. Částečná rekonstrukce v letech 1950-53, dnes chátrá kvůli vlastnickým sporům. Dvoupodlažní podsklepená budova se štíhlými hranolovými věžemi na nárožích, výškově sjednocena bohatě členěnou atikou se sgrafity.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005

skanzen

Mezi zámkem a návsí je nevelký skanzen provozovaný muzeem v Nowem Saczi tvořený 17 objekty lidové architektury, v budově mezi skanzenem a zámkem je pokladna skanzenu a expozice věnovaná místním dějinám.
Zany, 19.6. 2005
historie

dějiny zámku

Renesanční zámeček postavili na nízkém návrší nad říčkou Ropou členové rodu Gladsyzů erbu Gryf někdy kolem roku 1540. Jeho předchůdcem snad bylo nějaké jednoduché pravděpodobně dřevěné sídlo z doby Kazimíra Velikého. Kolem roku 1585-90 jej do pozdně renesanční podoby nechal upravit Pavel Gladysz. Již na počátku následujícího století však Gladyszové Szymbark opouštějí a zámeček postupně vlastní rodiny Siedleckich, Bronikowskich a Bochniewiczů. Za „potopy“ (švédský vpád do Polska v 50. letech 17. století) byl zámeček zničen vojsky švédského spojence sedmihradského knížete Rakocziho. Opuštěný zámeček jednu dobu sloužil jako hostinec s lihovarem přesto však dále pustnul a odborné pozornosti se mu dostalo až roku 1932. Snahy o opravu přerušila druhá světová válka, první fáze rekonstrukce proběhla až v letech 1950-53. Dnes jsou další kroky brzděny vlastnickým sporem mezi současným držitelem (muzeem Nowy Sacz) a sdružením Kastel. Muzeum nechává…  číst dále

Zany, 19.6. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys 1. patra
© Agnieszka a Robert Sypek: Zamki i obiekty warowne ziemi krakowskiej, Alma-Press, Warszawa 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Jeżów
 kostel Božího těla
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 701
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama