renesanční budova čp. 9

muzeum P. O. Hviezdoslava, Oravský Podzámok
Pozdně renesanční budova byla postavena v 16. století. V následujících staletích upravena. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 2019-2021. Objekt je sídlem muzea P. O. Hviezdoslava.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2022
Obec Oravský Podzámok leží na severozápadě Slovenska v Oravském regionu. Nejvýznamnější a nejnavštěvovanější památkou obce je bezesporu Oravský hrad, který patří k nejkrásnějším hradům Slovenska. K dalším památkám patří stará pošta, empírový kostel sv. Jana Nepomuckého, stará prefektura a stará renesanční budova, v níž je dnes muzeum P. O. Hviezdoslava.
Luděk Vláčil, 20.11. 2022
popis

Objekt je dvoupodlažní budova s třítraktovou dispozicí stojící na půdorysu písmene L. Nejstarší částí budovy je zaklenuté přízemí s renesančními architektonickými prvky. Dendrochronologický průzkum trámu nad portálem vstupu do sloupového sálu v přízemí umožnil datovat dřevo do roku 1647.

Luděk Vláčil, 20.11. 2022

historie

Pozdně renesanční budova byla postavena v 16. století. Písemné zprávy o budovách v podhradí Oravského hradu pochází let 1576 a 1583. V té době se vzpomíná majer, kovářská dílna a pivovar. V roce 1620 se v urbáři obce vzpomíná i mýtní stanice a hostinec stojící u staré obchodní cesty. Dá se tedy usuzovat, že byly právě v renesanční budově. V roce 1686 hostinec vyhořel. Nedlouho poté byla budova upravena. Další úpravy proběhly v polovině 18. století a v roce 1784. V těch dobách sloužila jako panská vinárna. Z roku 1814, kdy budova sloužila jako obytný dům lesmistra, se zachoval podrobnější popis budovy. V letech 1897-1926 byl v budově poštovní a telegrafní úřad. Následně sloužila opět jako obytný dům a poté turistická ubytovna. Po roce 1965 zde byla Oravská galerie a od 90. let slouží jako muzeum P. O. Hviezdoslava. V roce 2019 byla zahájena rekonstrukce spojená…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamiatkynaslovensku.sk/oravsky-podzamok-renesancna-budova-hviezdoslavovo-namestie-9 a další, 20.11. 2022

Komentáře

Slovensko, Žilinský,  Dolný Kubín  ( DK ),

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 16852
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama