Základní kámen byl posvěcen 10. května 1925 biskupem Jánem Vojtaššákem. Dne 29. srpna 1926 byl nový farní chrám slavnostně vysvěcen. V r. 1936 interiér vymaloval akademický malíř Július Adam a v r. 1994 jej zrestauroval akademický malíř Václav Olšanský.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2022
Obec Krivá leží na severozápadě Slovenska v Oravském regionu na levém břehu řeky Oravy. Nejvýraznější dominantou obce je římskokatolický farní kostel sv. Josefa Robotníka. Kostel je přístupný během každodenních bohoslužeb. Kromě kostela stojí na území obce několik kaplí. Nejstarší kaple z 19. století byla naneštěstí zničena v r. 2011 při nehodě kamionu.
Luděk Vláčil, 31.12. 2022
historie

V roce 1793 byl v Krivé postaven barokní kostel zasvěcený sv. Josefovi. Do té doby věřící chodili na mše do Selské Dubové. Kostel měl přistavěnou předsíňku a vestavěnou věž. V roce 1819 kostel vyhořel a za pomoci obce a sbírek občanů obnoven. Roku 1855 byla postavena fara a roku 1866 vznikla samostatná farnost. Počátkem 20. stol bylo rozhodnuto o stavbě nového chrámu. Základní kámen posvětil 10. května 1925 biskup Ján Vojtaššák. Poslední mše svatá ve starém kostele byla sloužena 9. května 1926. Následně se začalo s rozebíráním starého kostela, který stál na prostranství před současným chrámem. Ještě téhož roku byl dokončen nový novorománský farní kostel zasvěcený rovněž sv. Josefovi. Dne 29. srpna 1926 byl nový chrám slavnostně vysvěcen. Na svatou mši přišlo 10 000 lidí ze širokého okolí. Do hlavního oltáře byly uloženy ostatky svatých mučedníků a slovenských patronů sv. Andreje a Benedikta. Oltáře, kazatelnu, křtitelnici, zpovědnici…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamiatkynaslovensku.sk, https://farnostkriva.sk/historia-farnosti/ a další, 24.1. 2023

Komentáře

Slovensko, Žilinský,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16520
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama