hrad Oravský hrad

Oravský Podzámok
Hrad z konce 13. stol., vystavěný na dominantním skalním bradle a jeho terasách nad řekou Oravou. Výrazného rozvoje a přestaveb se dočkal od poloviny 15. stol. do 1. třetiny 17. století za krále Matyáše Korvína, Jana z Dubovce a rodu Thurzů. Dnes sídlo Oravského muzea a stálé hradní expozice.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2014

Jeden z nejznámějších a nejbizarněji umístěných hradů na Slovensku, vystavěný v mnoha etapách na dominantním skalním bradle v záhybu řeky Oravy nad městečkem Oravský Podzámok, nedaleko okresního města Dolný Kubín v Oravské oblasti.
Hrad je častým cílem turistů, kteří si jeho prostory mohou prohlédnout během takřka dvouhodinové prohlídky. Při té návštěvník projde trasu od nejníže položené první brány až po patra horního hradu – tzv. citadely – a vyšlape přes 350 schodů.
Jan P. Štěpánek, 10.9. 2011

  historie

  Historie Oravského hradu
  První písemná zmínka o Oravském hradě se činí v roce 1267. Tehdy byl hrad nejseverněji umístěnou pevností v rámci Uherska. Tehdejším majitelem hradu byl jistý Mika (Mikuláš) Balassa, od nějž jej převzal král Béla IV., aby ho učinil centrem regionální správy – předchůdce později vzniklé Oravské župy. V letech 1298–1321 vlastnil hrad známý Matúš Čák Trenčianský, po jehož smrti přešel do správy

  Jan P. Štěpánek dle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, 2007, 10.9. 2011

  popis

  Nejstarší částí hradu je tzv. horní hrad, vystavěný na západní části skalního útesu a chráněný jeho přírodními svislými stěnami. Tvořila jej mírně zalomená úzká palácová stavba, obsažená ve zdech současného přízemí horního hradu, zbytek byl dřevěný. Východní část bradla byla zřejmě nezastavěná, maximálně lehkými roubenými objekty. Zřejmě již té době stál na skalnaté terase pod horním

  Jan P. Štěpánek dle M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, 2007, 10.9. 2011


  Vložit do oblíbených
  Slovensko, Žilinský,  Dolný Kubín  ( DK ),

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Oravský hrad
  02741 Oravský Podzámok
  Tel: +421 43 5816119
  URL: http://www.oravamuzeum.sk/index.php/oravsky-hrad/kontakt
  E-mail: marketing@oravamuzeum.sk
  Základní informace místa
  ID místa: 10386
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: není známo
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=10386
  Uveřejněno: 10.9.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama