Dřevěný trámový kostel z konce 15. stol. V 16. stol. přistavěna věž a kaple Matky Boží, vyzdoben renesančními a poč. 17. století manýristickými malbami. Mobiliář barokní z 18. stol. Necitlivé úpravy 19.–20. stol. napraveny rekonstrukcí z let 1994–97.
Hlavní obrázek místa
kostel se zvonicí od severozápadu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005
Kostel je orientovaný, srubové konstrukce, zdi i věž jsou pokryty šindeli. Loď je od východu zakončena trojbokým presbyteriem se čtverhrannou sakristií od severu. Loď má hřebenovou střechu zakončenou nad presbytářem trojboce, sakristie a další drobné prvky mají malé pultové stříšky. Krytinu všech střech tvoří šindele. Věž je čtyřboká, konická, s boky i střechou také pokrytými šindeli. Od jihu je připojena k lodi čtverhranná kaple Matky Boží s trojbokým závěrem. Výzdobě interiéru dominuje polychromie (renesanční z pol. 16. století a manýristická z poč. 17. století) odkryta při rekonstrukci v letech 1994–97. Kromě dekorativních motivů to je monumentální vyobrazení sv. Kryštofa na severní zdi lodi, kompozice Posledního soudu na stěně presbyteria, postavy andělů z Arma Christi na východní stěně lodi či řada 12 apoštolů s Kristem na parapetu hudebního chóru. Z 18. století pocházejí křtitelnice, oltáře a kazatelna, z počátku 19. století je náhrobek Stanislava Jablonovského.
Zany, 31.12. 2005
historie

dějiny kostela

Farní kostel sv. Doroty v Trzcinici byl dříve datován do poloviny 16. století, podle novějších výzkumů bylo však postaven pravděpodobně již koncem 15. století. Kolem poloviny 16. století byl kostel vyzdoben renesanční polychromií, pravděpodobně nákladem korunního místokancléře Jana Ocieskieho a jeho ženy Žofie, kterým tehdy Trzcinica patřila. Na konci 16. století byla od západu k lodi přistavěna věžovitá zvonice. V 1. polovině 17. století byl kostel znovu vyzdoben polychromií. Na počátku 19. století byl kostel přestavěn, mimo jiné byla k lodi od jihu přistavěna kaple Matky Boží a kostel byl opatřen bedněním. O století později byla přestavěna věž, zamalovány polychromie a střechy pokryl plech. Od roku 1995 probíhala kompletní rekonstrukce, která kostelu navrátila jeho původní středověkou podobu.

Zany, 31.12. 2005

Polsko, podkarpackie,

Místa v okolí

 radnice
 kostel Božího těla
Kontaktní informace
"Sw. Doroty"
Przemienienia Panskiego
Trzcinica 103
38-207 Przysieki
Tel: +48013 442 90 80
Základní informace místa
ID místa: 421
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama