královský solní úřad

kráľovský soľný úrad,Halič
Barokně-klasicistní částečně podsklepená dvoupodlažní trojtraktová budova královského solního úřadu v Haliči byla dokončena v r. 1768. Na přelomu 19. a 20. stol. upravena na byty. Později zdravotní středisko a škola. V současnosti je zde soukromé muzeum a sídlo neziskové organizace.
Hlavní obrázek místa
barokně-klasicistní budova bývalého královského solního úřadu
© Luděk Vláčil 08/2020

Graficke pismenko Obec Halič (maďarsky Gács) se nachází na jižním Slovensku v regionu zvaném Poiplí (též Ipeľský region, dříve Hont či Novohrad). Hlavní dominantou obce i širšího okolí je zámek (slovensky kaštieľ), vzniklý přestavbou původního hradu, obklopený parkem. K dalším významným stavbám patří římskokatolický filiální kostel Nalezení sv. Kříže, synagoga sloužící jako evangelický kostel nebo památkově chráněná budova královského solního úřadu, v níž je soukromé muzeum a sídlo neziskové organizace.
Luděk Vláčil, 2.9. 2020

  historie

  Solný monopolní řád (právo panovníka, resp. státu na obchod a těžbu soli) známe již z roku 1701. Solné domy sloužily jako sklad k uskladňování soli. Solný sklad v Haliči je prvně doložen již v roce 1711. V Novohradské stolici byly 2 solné sklady, později zůstal jen solný sklad v Haliči. Současná barokně-klasicistní budova královského solního úřadu v Haliči byla dokončena k roku 1768. Areál je ohrazen kamennou zdí, která má na oblouku brány

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatky.sk, https://www.halic.sk a další, 2.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Banskobystrický,  Lučenec  ( LC ),
  OOO