Atomium

Brusel
Atomium postaveno u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Stavba dosahuje výšky 102 m a váží 2400 tun. Je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 m uspořádanými do tvaru krychle o hraně 29 m. Koule jsou spojeny dvaadvaceti chodbami o průměru 3 m. V letech 2003 – 2006 plně rekonstruováno.
Hlavní obrázek místa
Atomium v Bruselu
© Pavel Vítek 07/2017

Graficke pismenko Atomium najdeme v Bruselu, hlavním městě Belgického království. Leží asi 7 km severně od centra Bruselu (Grande Place – Hlavní náměstí). K přesunu mezi centrem města a čtvrtí Heysel, kde se Atomium nachází, lze využít tramvajovou a autobusovou městskou dopravu. Lze využít i přesun vlakem z nádraží Brusel – Central (leží téměř v centru) na zastávku Heysel – Heizel.
Pavel Vítek, 13.8. 2019

  historie

  Atomium stojící v Bruselu navrhl inženýr André Waterkyen u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Atomium se mělo původně po skončení výstavy zbourat, ale Brusel se rozhodl pro jeho zachování a stavbu zakoupil. Atomium znázorňuje hodně nadživotní model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát. Stavitel jej navrhl jako symbol rozvoje vědy po 2. světové válce. Futuristické Atomium bylo postaveno za pouhé tři roky.
  Pavel Vítek, 14.8. 2019

  popis

  Tato ocelová stavba dosahuje výšky 102 metrů a váží 2400 tun. Stabilitu objektu zajišťují tři masivní sloupy, kterými je stavba ukotvena k zemi. Stavba je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 m uspořádanými do tvaru krychle o hraně 29 metrů. Koule jsou spojeny dvaadvaceti chodbami o průměru 3 m. Diagonální chodby jsou 23 m dlouhé a mají průměr 3,30 m. V letech 2003 – 2006 bylo Atomium plně rekonstruováno. Celkové náklady rekonstrukce byly

  Pavel Vítek, 14.8. 2019


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Belgie,