Tíryns je archeologická lokalita v Řecku. Ve 2. tisíciletí př. n. l. zde bylo opevněné město. Velmi dobře zachovalé ruiny královského paláce. Hradby z kyklopského zdiva. Ohromující je mohutnost zdejších hradeb z 13. stol. př. n. l. Od r. 1999 je Tíryns zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Archeologická lokalita Tíryns na řeckém poloostrově Peloponés.
© Pavel Vítek 09/2012
Tíryns je archeologická lokalita v Řecku na poloostrově Peloponés nedaleko Mykén, od kterých je vzdálen 20 km jižně. Čtyři km jižně od Tiryntu leží přístavní město Nauplio, 50 km severně je vzdáleno město Korint a 150 km severovýchodně leží Atény.
Pavel Vítek, 13.8. 2020

  historie

  Tíryns je archeologická lokalita v Řecku nedaleko Mykén s pozůstatky mykénské kultury. Podle legendy byl prvním králem Tíryntu Proitos, který si pozval jednooké obry Kyklopy, aby mu postavili pevný a mohutný hrad. Ve 2. tisíciletí př. n. l. zde bylo opevněné město, jehož rozkvět se datuje do doby kolem 13. století př. n. l. Táhlý kopec lze rozdělit na tři části: horní město, akropole, střední město a dolní

  Pavel Vítek – zdroj: https://ancient-greece.org/archaeology/tiryns.html, 13.8. 2020
  Řecko, Peloponés, Argolis

  Místa v okolí

   Palamidi
   Mykény
  Základní informace místa
  ID místa: 15146
  Typ místa: hradiště
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 13.8.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama