Motta s předhradím postavena někdy po r. 1177 během anglonormanské invaze do Ulsteru. Neznámý zakladatel. Během 13. stol. postaven kamenný velký sál a věž. Hrad opuštěn na zač. 14. stol. V 15. stol. obydlen Iry a upraven na tvrz. Dnes patří státní památkové péči.
Hlavní obrázek místa
Motta s předhradím od JZ
© Pavel Semple 08/2020
Vesnice Clough [Klou] v hrabství Down má přibližně 250 obyvatel. Na louce u silnice je možno vidět zdejší hradní mottu (uměle navršený kopec) s předhradím. Poblíž je čerpací stanice s obchodem a parkovištěm. Vesnice leží na autobusové lince 520 (Ulsterbus) z Belfastu do Newcastlu. Jízda z Belfastu trvá hodinu. Ve vesnici vlají britské vlajky, těmi dávají obyvatelé najevo svou royalistickou identitu. Severní Irsko je silně polarizováno mezi irskými nacionalisty a britskými royalisty. Jednotlivé obce, města a části měst proto vyvěšují britské nebo irské vlajky podle příslušnosti obyvatel. V místech, kde žijí smíšené komunity, vlajky chybějí.
Pavel Semple, 20.11. 2021
popis

Hradní motta Clough zaujímá vrcholovou část nevysokého terénního hřbetu. Tato poloha nabízí široký výhled do okolní krajiny. Uměle navršený komolý kužel motty má v základně průměr přibližně 45 m, nepravidelně kruhový vrchol asi 23 m. Motta je po celém obvodu obehnaná příkopem. Na jižní straně je taktéž uměle navršené předhradí s půdorysem ve tvaru ledviny. Jde tedy o hrad typu motte & bailey (motta s předhradím). Příkop kolem předhradí není patrný. Uměle navršená předhradí jsou příznačná pro některé motty v Ulsteru (severní provincii Irska), například Dromore Mound v hrabství Down a Mannan v hrabství Monaghan. V celém Irsku je kolem 350 mott, většina z nich nemá žádné předhradí. Archeologický výzkum v padesátých letech 20. stol. odkryl stopy palisádového opevnění na vrcholu motty. Dřevěnou věž sídlo nemělo. V pol. 13. stol. zde stál kamenný velký sál (18 x 6 m), který byl vzápětí zničen požárem. Byly odhaleny kamenné články…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (članek D. M. Waterman and M. Jope, Excavations at Clough Castle, Co. Down, Ulster Journal of Archaeology, Third Series, Vol. 17 (1954), strany 103-163), 20.11. 2021

historie

Hradní motty v této části Ulsteru (severní provincii Irska) jsou anglonormanské invazní hrady, postavené někdy po roce 1177. V tom roce obsadil východní část Ulsteru Jan de Courcy se svým nevelkým vojskem. Více k této invazi viz historie blízkého hradu Dundrum. Po vítězství rozdělil Jan půdu mezi své vazaly. Největší podíl dostali účastníci válečné výpravy. K nim se brzy přidali další novousedlíci z řad anglonormanských dobrodruhů. Každý šlechtic si zajistil své pozemky výstavbou motty. Dřevěný hrad na uměle navršeném kopci mohl stát během dvou týdnů. K nim patří také motta ve vesnici Clough. Její zakladatel dnes není znám, určitě ale šlo o šlechtice, který sloužil v posádce sousedního hradu Dundrum. Jméno Clough pochází z irského Chloch, což znamená kámen. Je možno předpokládat, že v první fázi invaze se všichni soustředili na stavbu dřevěného opevnění hradu Dundrum. Staveniště kamenného hradu Carrickfergus bylo také zajištěno…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule a další), 20.11. 2021

Spojené království, Severní Irsko, hrabství Down

Místa v okolí

 Dundrum
 Legananny Dolmen
Základní informace místa
ID místa: 16071
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama