Megalitická hrobka v hrabství Down z doby neolitu (2500-2000 př. n. l.). Překladový kámen je podepřen třemi štíhlými podpůrnými kameny. Původně zakryto kruhovou mohylou navršenou z balvanů.
Hlavní obrázek místa
Pohled na dolmen od severu. Na pozadí je pohoří Mourne s nejvyšší horou Severního Irska Slieve Donard (849 m. n. m.) úplně nalevo.
© Pavel Semple, 08/2015
Tato megalitická hrobka se nachází na jižním svahu kopce Cratlieve (429 m n. m.) v hrabství Down. Z místa je nádherný výhled k jihu na pohoří Mourne. Dolmen je v odlehlém místě, takže návštěva je reálně možná asi jen autem nebo na kole. Poblíž hrobky je malé parkoviště na úzké silnici. K orientaci v okolí je vhodná turistická mapa Ordnance Survey číslo 20. K hrobce vedou ukazatele na křižovatkách v okolí.
Pavel Semple, 10.8. 2016
popis

Tento druh megalitické hrobky je nazýván dolmen či portálová hrobka (portal tomb) a pochází z doby neolitu (2500-2000 př. n. l.). Portálové hrobky nesou toto pojmenování na základě toho, že dva opěrné kameny, které podpírají hlavní překladový kámen, vytvářejí portál (vstup) do hrobky. Hrobka Legananny má přitom dohromady jen tři opěrné kameny. Dva kameny na jižní straně tvoří portál a třetí kámen je na zadní severní straně hrobky. Tento celek byl původně zakrytý kruhovou mohylou navršenou z balvanů. Lidé pak balvany v nedávných stoletích postupně rozebrali na stavby v okolí. Jméno Legananny je z irského Liagán Aine, což znamená "stojící kámen (bohyně) Aine". Aine je bohyně z irských legend, kterou miloval válečník Finn McCool. Dnes je hrobka vděčným námětem pro různé kalendáře, průvodce a pohlednice. Kromě portálových hrobek jsou v Irsku k vidění také hrobky chodbové (passage tombs, například Newgrange v hrabství…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule), 10.8. 2016

Spojené království, Severní Irsko, hrabství Down

Místa v okolí

 Dromore Mound
Základní informace místa
ID místa: 13002
Typ místa: ostatní
Podkategorie: megalit, menhir
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama