hrad Dunamase

Rock of Dunamase
Anglonormanský hrad z konce 12. stol. Postaven Vilémem Maršálem na místě staré keltské pevnosti Dun Masc. Před r. 1342 poškozen při irském útoku, od té doby pustý. V pol. 17. stol. využit jako opevněný bod během Irské konfederační války. V r. 1650 byl proto zbořen. Dnes majetek státu.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrad od východu.
© Pavel Semple 09/2020
Hrad Dunamase [Dunameis] v hrabství Laois patří mezi přední hradní zříceniny v Irsku. Na rozdíl od většiny irských hradů stojí v impozantní poloze na skalnatém vápencovém kopci. Díky tomu je znám také jako Rock of Dunamase (Skála Dunamase).
Hrad je volně přístupný. Poblíž je silnice N80 z Carlow do Portlaoise. Přímo pod hradem je malé parkoviště. Portlaoise [Portlíš] leží 6 km západně od hradu, odtud je možno dojít na hrad pěšky. Do Portlaoise jedou vlaky a autobusy z Dublinu a Corku. Z Dublinu je možno hrad navštívit v rámci jednodenního výletu. Při dvoudenní výpravě stojí za námahu další významný hrad Lea u města Portarlington.
30.10. 2020

  historie

  Jméno hradu je odvozeno od staré keltské pevnosti Dun Masc (pevnost Masc) z 9. stol, která hradu předcházela. Masg byl synem Augena Urgruidh, čtvrtého syna krále Leinsteru, Sedha Sithbhaic. Pevnost se stala sídlem klanu O’Mores, vládců království Leix. V letech 842 a 845 hradiště dobyli Vikingové z Dublinu. V roce 845 tu zabili Aeda, opata z Terryglassu, syna Dub dá Chrích. Hradiště může být ale mnohem starší. Podle

  Pavel Semple, zdroj: (https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland a místní informační tabule), 30.10. 2020

  popis

  Hrad zaujímá vrchol rozlehlého vápencového kopce se skalními srázy na všech stranách s výjimkou přístupové jihovýchodní strany. Vrcholovou část kopce zaujal rozměrný obdélný palác o stranách 35,5 x 20 m. Obvod hradu vymezovala kamenná hradba, vedená po okraji skalních srázů. Na severní a jižní straně byl palác propojen spojovacími hradbami s obvodovou hradbou. Vzniklo tak jádro hradu v zadní západní části

  Pavel Semple, zdroj: (https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland), 30.10. 2020

  Půdorys místa

  plán hradu
  © Tom McNeill: Castles in Ireland: Feudal power in a Gaelic world, Taylor & Francis e-Library, 2005
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Irsko, Laois,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15329
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15329
  Uveřejněno: 30.10.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama