picName 1368 picName 1369 Proč mají Sternbergové ve znaku hvězdu? Jejich pradávný předek byl jedním ze tří králů picName 1368
picName 1368

Proč mají Sternbergové ve znaku hvězdu? Jejich pradávný předek byl jedním ze tří králů

Český Šternberk, jeden z našich nejstarších hradů, je stále v držení stejného šlechtického rodu, který ho před 800 lety zakládal. Kořeny Sterbergů však podle legendy sahají mnohem dál.

Wikipedia

Když roku 1241 nechal Zdeslav z Divišova postavit mohutné panské sídlo na ostrohu tyčícím se nad řekou Sázavou, dal sobě i svému novému sídlu jméno podle rodového znaku. Tím byla osmicípá zlatá hvězda na modrém poli. Jako společný erb ji používaly všechny početné větvě rodu. Stern znamená německy hvězda, berg hora. Odtud vzniklo jméno Sternberg, česky Šternberk. 

Wikipedia

Co však ona zlatá hvězda na erbu symbolizuje? V rodině Sternbergů se vypráví legenda, že jejich pradávným předkem nebyl nikdo jiný než Kašpar, jeden ze tří králů nesoucích dary Ježíškovi do Betléma. A právě betlémská hvězda ukazovala mudrcům, kde mají spasitele hledat. Se symbolem na erbu souvisí i rodové heslo Sternbergů Nescit occasum, česky „Nezná západu“. Dokud nezapadne hvězda betlémská, potažmo křesťanská, nezapadne ani hvězda sternbergská.

Mezi příslušníky rodu byla řada učenců, diplomatů a mecenášů umění. Často měli obrovský vliv na politické dění. V době národního obrození patřili Sternbergové k české vlastenecké šlechtě. V současnosti kromě Českého Šternberka vlastní na našem území zámky Jemniště, Březinu, Častolovice a Zásmuky.

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Vše, co byste měli vědět o českých hradech a možná ani nevíte