Isola di Loretto, jezerní perla Lombardie

Lombardie je mimo jiné známá pro svou překrásnou krajinu. Velkou pozornost cestovatelů si každoročně vyslouží dvě jezera, Lago di Como a Lago di Garde. Přímo mezi těmito jezery se ovšem nachází další jezero, zvané Lago d’Iseo. Mimoto, že jeho okolí není tak přeplněné turisty, může se toto jezero pochlubit hradem, jak vystřiženým ze snové krajiny.

Zdroj: © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

Klášter, poustevna a soukromý hrad

Na jezeře d’Iseo se nacházejí tři ostrovy. Monte Isola, běžně turisticky přístupný, a poté dva další, patřící soukromým vlastníkům. Právě na menším z nich, nazývaném Loretto, se nachází výše zmiňovaný hrad.

První zmínky o osídlení Loretta, pocházejí už z 5. století. V té době se na ostrově nacházel ženský klášter, který byl významným poutním místem pro okolní obyvatele. Historie ostrova je v následujících staletích zahalena tajemstvím, víme pouze to, že v této době byly budovy původního kláštera doplněny o malou pevnost.

Právě v ruinách této pevnosti se usadil poustevník, který byl na konci 16. století zaznamenán jako jediný obyvatel ostrova. Ženský klášter byl opuštěn již na počátku tohoto století.

Ostrov Loretto zůstal po smrti poustevníka neobydlený až do roku 1910, kdy jej do svého vlastnictví získal námořní kapitán jménem Vincenzo Richeri. Ten se rozhodl celý ostrov proměnit ve svou soukromou rezidenci.

Zdroj: ildirettore / CC BY-SA 3.0

Novogotická proměna

Původní ruiny byly strženy, ale nový majitel ostrova se jimi inspiroval pro vybudování novogotického hradu, který dnes na ostrově stojí. Stavba samotná se provedením odkazuje na tradiční provedení italských pevností z pozdního středověku, estetice je ovšem učiněno za dost kombinací bílého kamene a rudých cihel, lemujících ozdobná cimbuří.

Celý ostrov byl osázen stromy, které dnes doplňují celkovou atmosféru ostrova. Vincenzo Richeri dále na ostrově vybudoval malou marínu, doplněnou o dva majáky. Naneštěstí, vzhledem k tomu, že je ostrov stále v soukromých rukách, je prohlídka téměř nemožná.

V minulosti byla veřejnost několikrát na ostrov vpuštěna, ale na takové štěstí se nedá příliš spoléhat. Pokud ovšem chcete ostrov Loretto i s hradem přece jenom spatřit, na jezeře se pořádají pravidelná plavby, které vám umožňují si celý ostrov prohlédnout a vyfotit.

Autor: David Štafl

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder