Akvadukt postaven v druhé pol. 1. stol. Škodlivá rekonstrukce v 15. a 16. stol. Ve 20. stol. ochranářský zásah. Akvadukt má 167 oblouků ve dvou řadách na sloupech. Vede v maximální výšce 28,5 metrů. Jeden z nejvíce neporušených římských akvaduktů. Od r. 1985 na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt v Segovii ve Španělsku
© Pavel Vítek 06/2005
Segovii najdeme 95 km severozápadně od Madridu a 70 km severovýchodně od Ávily. Leží na severozápadní straně pohoří Sierra Guadarrama. Akvadukt je poměrně dlouhý a začíná u hradeb na jižní straně historického města a vede jihovýchodně přes údolí až ke klášteru sv. Antonína na protilehlé straně.
Pavel Vítek, 28.2. 2021
popis

Akvadukt se přizpůsobuje obrysům údolí a města a vytváří pocit monumentality. Sloupy a oblouky jeho vysokých dvoupodlažních arkád jsou vyrobeny z pevných kamenných bloků, které do sebe těsně zapadají a jen s malým nebo žádným množstvím malty. Akvadukt má celkově 167 oblouků ve dvou řadách na sloupech. Spodní oblouky se výškově střídají podle přizpůsobení stavby obrysům země. Akvadukt stojí v maximální výšce 28,5 metrů a v hlavní části téměř o 6 dalších metrů hluboko. Akvadukt Segovia zůstává jedním z nejvíce neporušených římských akvaduktů v Evropě. Akvadukt byl v roce 1985 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.wmf.org/project/aqueduct-segovia, 28.2. 2021

historie

Akvadukt v Segovii byl postaven během druhé poloviny 1. století našeho letopočtu za vlády římské říše a do 20. století dodával městu vodu z řeky Frío, jižně od Segovie, v Sierra Guadarrama. Představuje expanzi římské říše během 1. století n. l. Ke škodlivé rekonstrukci akvaduktu došlo v 15. a 16. století a až v 70. a 90. letech 20. stol. došlo k naléhavému ochranářskému zásahu. Akvadukt v Segovii je jedinečnou stavbou římské říše, která si stále zachovává svůj původní charakter a zůstává významným a evokujícím prvkem regionální krajiny.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.wmf.org/project/aqueduct-segovia, 28.2. 2021

Španělsko, Castilla y León,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15522
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama