Akvadukt postaven v druhé pol. 1. stol. Škodlivá rekonstrukce v 15. a 16. stol. Ve 20. stol. ochranářský zásah. Akvadukt má 167 oblouků ve dvou řadách na sloupech. Vede v maximální výšce 28,5 metrů. Jeden z nejvíce neporušených římských akvaduktů. Od r. 1985 na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt v Segovii ve Španělsku
© Pavel Vítek 06/2005
Segovii najdeme 95 km severozápadně od Madridu a 70 km severovýchodně od Ávily. Leží na severozápadní straně pohoří Sierra Guadarrama. Akvadukt je poměrně dlouhý a začíná u hradeb na jižní straně historického města a vede jihovýchodně přes údolí až ke klášteru sv. Antonína na protilehlé straně.
Pavel Vítek, 28.2. 2021
popis

Akvadukt se přizpůsobuje obrysům údolí a města a vytváří pocit monumentality. Sloupy a oblouky jeho vysokých dvoupodlažních arkád jsou vyrobeny z pevných kamenných bloků, které do sebe těsně zapadají a jen s malým nebo žádným množstvím malty. Akvadukt má celkově 167 oblouků ve dvou řadách na sloupech. Spodní oblouky se výškově střídají podle přizpůsobení stavby obrysům země. Akvadukt stojí v maximální výšce 28,5 metrů a v hlavní části téměř o 6 dalších metrů hluboko. Akvadukt Segovia zůstává jedním z nejvíce neporušených římských akvaduktů v Evropě. Akvadukt byl v roce 1985 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.wmf.org/project/aqueduct-segovia, 28.2. 2021

historie

Akvadukt v Segovii byl postaven během druhé poloviny 1. století našeho letopočtu za vlády římské říše a do 20. století dodával městu vodu z řeky Frío, jižně od Segovie, v Sierra Guadarrama. Představuje expanzi římské říše během 1. století n. l. Ke škodlivé rekonstrukci akvaduktu došlo v 15. a 16. století a až v 70. a 90. letech 20. stol. došlo k naléhavému ochranářskému zásahu. Akvadukt v Segovii je jedinečnou stavbou římské říše, která si stále zachovává svůj původní charakter a zůstává významným a evokujícím prvkem regionální krajiny.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.wmf.org/project/aqueduct-segovia, 28.2. 2021

Španělsko, Castilla y León,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15522
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama