Akvadukt postaven v druhé pol. 1. stol. Škodlivá rekonstrukce v 15. a 16. stol. Ve 20. stol. ochranářský zásah. Akvadukt má 167 oblouků ve dvou řadách na sloupech. Vede v maximální výšce 28,5 metrů. Jeden z nejvíce neporušených římských akvaduktů. Od r. 1985 na Seznam světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt v Segovii ve Španělsku
© Pavel Vítek 06/2005
Segovii najdeme 95 km severozápadně od Madridu a 70 km severovýchodně od Ávily. Leží na severozápadní straně pohoří Sierra Guadarrama. Akvadukt je poměrně dlouhý a začíná u hradeb na jižní straně historického města a vede jihovýchodně přes údolí až ke klášteru sv. Antonína na protilehlé straně.
Pavel Vítek, 28.2. 2021
popis

Akvadukt se přizpůsobuje obrysům údolí a města a vytváří pocit monumentality. Sloupy a oblouky jeho vysokých dvoupodlažních arkád jsou vyrobeny z pevných kamenných bloků, které do sebe těsně zapadají a jen s malým nebo žádným množstvím malty. Akvadukt má celkově 167 oblouků ve dvou řadách na sloupech. Spodní oblouky se výškově střídají podle přizpůsobení stavby obrysům země. Akvadukt stojí v maximální výšce 28,5 metrů a v hlavní části téměř o 6 dalších metrů hluboko. Akvadukt Segovia zůstává jedním z nejvíce neporušených římských akvaduktů v Evropě. Akvadukt byl v roce 1985 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.wmf.org/project/aqueduct-segovia, 28.2. 2021

historie

Akvadukt v Segovii byl postaven během druhé poloviny 1. století našeho letopočtu za vlády římské říše a do 20. století dodával městu vodu z řeky Frío, jižně od Segovie, v Sierra Guadarrama. Představuje expanzi římské říše během 1. století n. l. Ke škodlivé rekonstrukci akvaduktu došlo v 15. a 16. století a až v 70. a 90. letech 20. stol. došlo k naléhavému ochranářskému zásahu. Akvadukt v Segovii je jedinečnou stavbou římské říše, která si stále zachovává svůj původní charakter a zůstává významným a evokujícím prvkem regionální krajiny.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.wmf.org/project/aqueduct-segovia, 28.2. 2021

Komentáře

Španělsko, Castilla y León,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15522
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama