Katedrála postavena v letech 1522–1577 v pozdně gotickém slohu. Poslední velká evropská gotická katedrála. Uvnitř tři lodě a chórový kůr. Součástí katedrály je muzeum. Věž vysoká 88 m. Bývala nejvyšší věží ve Španělsku.
Hlavní obrázek místa
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a Svatého Fructuse ve španělské Segovii
© Pavel Vítek 06/2005
Segovia je město ve středním Španělsku. Vzdálené je asi 90 km severně od Madridu. Je střediskem provincie Segovia v autonomním společenství Kastilie a León. Katedrála se nachází v historickém centru města, západně od Hlavního náměstí.
Pavel Vítek, 27.2. 2021
popis

Vnitřek katedrály Nanebevzetí Panny Marie a San Fructuse je strukturován do tří lodí a chórového kůru. Okna jsou zdobena bohatými vitrážemi, vysoké klenby pak jemnými kružbami. Interiér se vyznačuje jednotou pozdně gotického stylu s výjimkou kopule, postavené kolem roku 1630. Gotické klenby jsou vysoké 33 metrů, široké 50 metrů a 105 metrů dlouhé. Zvonice dosahuje téměř 90 metrů. Současná kamenná věž pochází z roku 1614, byla postavena po velkém požáru způsobeném bouřkou. Původní věž, zcela gotická, byla postavena z amerického mahagonu, měla pyramidovou strukturu a byla nejvyšší věží ve Španělsku. Mezi nejvýznamnější kaple patří kaple Santísimo Sacramento s Reredem, kaple San Andrés, kaple Zbožnosti a kaple Depozice s ležícím Kristem. Za povšimnutí stojí hlavní fasáda, křížové klenby, chór, hlavní oltář v barokním stylu od Sabatiniho i neoklasicky pojatý prostor za chórem od Ventury Rodrigueze. Součástí katedrály je muzeum…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.thousandwonders.net/Segovia+Cathedral, 27.2. 2021

historie

V Segovii bývaly celkem tři katedrály. Nejstarší stála kolem roku 156 na březích řeky Eresmy. Druhá, Stará katedrála, se nacházela v těsné blízkosti hradu Alcázar. Nechal ji postavit Alfonso VII., byla zničena během válek comunerů a na jejím místě jsou dnes zahrady. Hned po jejím zničení rozhodl Karel I. o stavbě nové katedrály. Katedrála byla postavena rekordně rychle, za 55 let, v letech 1522–1577. Navzdory datu je postavena v pozdně gotickém slohu. Bylo velice složité nalézt architekta, který by dokázal takovou stavbu realizovat v gotickém slohu. Obyvatelé města ale trvali na tom, aby jejich katedrála byla gotická. Úkolu se nakonec zhostil stavitel Juan Gil de Hontanon a výsledkem je nádherný příklad tzv. isabelské gotiky. Segovijská katedrála se tak stala poslední velkou evropskou gotickou katedrálou. Vysvěcena byla jako Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Fructuse.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.thousandwonders.net/Segovia+Cathedral, 27.2. 2021

pověsti

Svatý Fructus, Saint Fructus, španělsky San Fruitos, Frutos, Fructos, byl kastilský poustevník z osmého století uctívaný jako svatý. Křesťanská tradice uvádí, že měl dva sourozence, kteří se jmenovali Valentine (Valentín) a Engratia (Engracia). Všichni žili jako poustevníci na hoře v oblasti Sepúlveda. Engratia by neměla být zaměňována s portugalským mučedníkem stejného jména ze 4. století. Fructus, který se narodil v 7. století ve šlechtické rodině v Segovii, prodal po smrti svých rodičů svůj rodinný majetek a rozdal výdělky chudým. Sourozenci si přáli uniknout z města a bouřlivých dob, usadili se na skalnatém terénu poblíž vesnice Sepulveda, nyní známé jako Hoces del Duratón, kde žili odděleně od sebe v jeskyních, které jim zajišťovaly úplnou samotu. Tradice tvrdí, že Valentine a Engratia byli později umučeni kolem roku 715 postupujícími maurskými silami a že Fructus zemřel přirozenou smrtí ve stejném roce ve věku 73 let.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.en.wikipedia.org/wiki/Saint_Fructus, 27.2. 2021

Španělsko, Castilla y León,

Místa v okolí

 akvadukt
 Alcázar
Základní informace místa
ID místa: 15537
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama