Glendalough

klášter v oblasti Wicklow mountains
Klášter situovaný v ledovcovém údolí ve Wicklow Mountains National Park v Irsku. Areál s kostely a kaplemi z počátku křesťanství v Irsku – klášter byl založen v 6. století poustevníkem a knězem sv. Kevinem, zničen byl v roce 1398 anglickým vojskem.
Hlavní obrázek místa
Klášterní kruhová věž od JZ (patrně 11. stol).
© Pavel Semple 04/2021
Glendalough (Gleann Dá Loch/Údolí dvou jezer) je ledovcové údolí v srdci rozsáhlého pohoří Wicklow jižně od Dublinu. Na jeho dně vzniklo téměř 3 km dlouhé jezero, které bylo později bočními nánosy z hor rozděleno na dvě jezera. Pod Dolním jezerem (Lower Lake) jsou na pahorku zříceniny keltského kláštera. Pod pahorkem je soutok dvou říček. Glenealo přivádí vodu z obou jezer a vlévá se do Glendasanu. Dále je tu malá osada s hotelem, ubytovnou, placeným parkovištěm a návštěvním centrem. Údolím prochází turistická značená cesta The Wicklow Way. Ta vede v délce 131 km napříč celým pohořím od severu na jih. Dále tu končí 30 km dlouhá turisticky značená cesta Saint Kevin’s Way, která sleduje bývalou poutní trasu do údolí. Veřejnou dopravu zajišťuje soukromý autobusový dopravce St. Kevin’s Bus s přímým spojením z Dublinu. Údolí je turisticky velmi populární, je proto nutno počítat s davy lidí.
5.4. 2021
popis

Klášter v Glendaloughu měl dva věnce palisád. V prostoru vnitřního věnce stojí románská kruhová věž a zřícenina románské katedrály sv. Petra a Pavla. Dále je tu zřícenina románské kaple, zvané Kněžský dům (Priests’ House). Jižně od katedrály stojí žulový keltský kříž sv. Kevina. Jeho stáří není uváděno, je ale minimálně tisíc let starý. Celý vnitřní areál kláštera dnes slouží jako hřbitov. V bývalém vnějším ohrazení stál románský kostel Panny Marie. Jeho zřícenina dnes stojí o samotě v pastvinách západně od kláštera. Na severní straně dosud stojí zřícenina branského domu. Ten je i nadále hlavním vstupem. Jižně od kláštera stojí románský kostel sv. Kevina, známý také jako Kevinova kuchyně (St. Kevin’s Kitchen). V jeho blízkosti jsou skromné pozůstatky kostela sv. Kierana. Oba kostely stály před vnější obvodovou palisádou kláštera. Branský dům je přízemní, téměř čtvercová stavba o stranách 4.9 x 5 m. Byl postaven nejpozději ve 12. stol.…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Irský památkový katalog https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland)., 10.4. 2021

historie

Historie kláštera Glendalough

Glendalough (irsky Gleann Dá Loch, anglicky Glen of Two Lakes, což znamená Údolí dvou jezer) je vesnice s klášterem v County Wicklow, Irsko. Svatý Kevin si vybral toto místo nejprve jako sídlo poustevníka, teprve později se stal jedním z nejvýznamnějších raně křesťanských klášterů v Evropě. Glendalough leží v ledovcovém údolí vytvořeném před asi 20 000 roky v době ledové. Tající led vytvořil dvě jezera, horní a dolní.

Vaculčík + překlad článku http://www.dochara.com/places-to-visit/scenic-places/glendalough/, 26.12. 2010

Další texty historie
Irsko,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 9635
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama