Jeden z pomníků vojáků padlých při ústupových bojích v okolí České Kamenice po bitvě u Kolína 18.–20. 7. 1757. Nechal je roku 1906 zhotovit vysloužilý důstojník Eduard Lehmann z nedaleké Chřibské.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Ivan Grisa 09/2009

Graficke pismenko Pomník se nachází u odbočení vrcholové cesty na Zlatý vrch z červené značky Jedlová - Jetřichovice. Příjezd autem od silnice II/263 přes osadu Líska až na její horní (severovýchodní) konec. Nejbližší železniční stanice Mlýny na trati Děčín - Benešov nad Ploučnicí - Rumburk se nachází asi 3 km jihovýchodně v údolí Kamenice: pro cestu od vlaku je optimální nevázat se na značené cesty. Autobusová doprava v okolí ve volných dnech prakticky nefunguje.
Ivan Grisa, 3.10. 2009

  historie

  Pomník obětem sedmileté války v Lísce u České Kamenice
  Po bitvě u Kolína ustupovala pruská armáda několika cestami z Čech. Jedním z míst, kde se jim postavila do cesty armáda Marie Terezie, bylo i okolí Studence mezi Českou Kamenicí a Chřibskou. Ve dnech 18.–20. 7. 1757 zde proběhly boje, v nichž padlo 164 císařských (většinou Jihoslovanů) a 486 Prusů. Oběti byly pohřbeny do hromadného hrobu u Studence. Na počátku 20. století se rozhodl téměř 150 let staré události připomenout vysloužilý důstojník

  Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.studenyalipnice.cz, 3.10. 2009


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Česká Kamenice