Hrad založil patrně Maurice de Rocheford v 2. pol. 13. stol. Chránil anglonormanská teritoria proti útokům Irů ze západu. Během 15. a 16. stol. v rukou rodu FitzGibbon. V 1. pol. 17. stol. majetek rodu Power. Poškozen v pol. 17. stol. během Irské konfederační války. Poté zdrojem stavebního materiálu.
Hlavní obrázek místa
Jižní roh hradu. Je dobře patrný havarijní stav zdiva věže nalevo v přízemí. Uvolněné zdivo již neunese vlastní váhu, natož věž.
© Pavel Semple 08/2020
Zřícenina hradu Kilbolane stojí u silnice R515 v severní části hrabství Cork na jihu Irska. Poblíž hradu je vesnice Milford. Přibližně 10 km východně od něj je město Charleville. Zdivo hradu je v havarijním stavu, vstup proto není doporučen. Jižní věž hrozí zřícením, stejně tak i klenba v prvním patře západní věže je na spadnutí.
30.4. 2021
popis

Zřícenina hradu Kilbolane zaujímá západní vrcholovou část táhlého kopce. Hrad patří do skupiny francouzských kastelů. Jde o typ hradu s válcovými věžemi, které vystupují před hradbu a umožňují tak boční ostřelování nepřítele. Francouzské kastely mají většinou pravidelný čtvercový, obdélný, kosodélný nebo lichoběžný půdorys. Více k vývoji francouzských kastelů v Irsku a Británii viz hrad Limerick. Hrad Kilbolane byl čtvercový. Dosud stojí jižní a západní flankovací věže. Místnosti v 1. patře obou věží byly obytné. Mezi věžemi stojí jihozápadní kurtina o délce 38 m. Dále stojí také většina severozápadní kurtiny o délce 30 m. Kurtiny mají sílu zdiva 1.8 m a výšku 6 m. Místy je dosud patrný obvodový příkop, i dnes v něm stojí dešťová voda. Uprostřed bývalého nádvoří je taktéž vodou naplněná studna. Zbylé dvě nárožní věže a hradby zcela zanikly. Přízemní kruhová místnost západní věže má průměr 4 m a je přístupná…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Irský památkový katalog https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland), 30.4. 2021

historie

Hrad založil patrně Maurice de Rocheford v pokročilém 13. stol. Spolu s dalšími hrady v okolí chránil anglonormanská teritoria proti útokům Irů ze západu. V pokročilém 14. stol. jej získal Tomáš mac Shane FitzGibbon. Rod FitzGibbon byl větví mocného rodu FitzGeraldů, pánů z Desmondu. Tomášovi potomci drželi hrad do roku 1587, kdy jej získal Hugh Cuffe. Hugh ale nebyl schopný zdejší oblast ovládnout, proto jej nakonec získala zpět Helena FitzGibbon. Helena byla provdána za Viléma Power, jehož rod držel Kilbolane do pol. 17. stol. Hrad byl poškozen během Irské konfederační války (1641-1653), patrně v roce 1642. Část hradu poté připadla Janu Nicholls, kapitánu anglického vojska. V té době byl přímo u hradní zdi postaven dům. Jan Bowen nechal po roce 1695 poblíž hradu postavit nové panské sídlo Kilbolane House. Na jeho stavbu byl použit kámen z hradu. Nové sídlo ale v pol. 20. stol. také zaniklo.

Pavel Semple, zdroj: (Irský památkový katalog https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland a další), 30.4. 2021

Irsko, Cork,

Místa v okolí

 Liscarroll
Základní informace místa
ID místa: 15674
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 4.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama