Hrad založil patrně Maurice de Rocheford v 2. pol. 13. stol. Chránil anglonormanská teritoria proti útokům Irů ze západu. Během 15. a 16. stol. v rukou rodu FitzGibbon. V 1. pol. 17. stol. majetek rodu Power. Poškozen v pol. 17. stol. během Irské konfederační války. Poté zdrojem stavebního materiálu.
Hlavní obrázek místa
Jižní roh hradu. Je dobře patrný havarijní stav zdiva věže nalevo v přízemí. Uvolněné zdivo již neunese vlastní váhu, natož věž.
© Pavel Semple 08/2020
Zřícenina hradu Kilbolane stojí u silnice R515 v severní části hrabství Cork na jihu Irska. Poblíž hradu je vesnice Milford. Přibližně 10 km východně od něj je město Charleville. Zdivo hradu je v havarijním stavu, vstup proto není doporučen. Jižní věž hrozí zřícením, stejně tak i klenba v prvním patře západní věže je na spadnutí.
30.4. 2021
popis

Zřícenina hradu Kilbolane zaujímá západní vrcholovou část táhlého kopce. Hrad patří do skupiny francouzských kastelů. Jde o typ hradu s válcovými věžemi, které vystupují před hradbu a umožňují tak boční ostřelování nepřítele. Francouzské kastely mají většinou pravidelný čtvercový, obdélný, kosodélný nebo lichoběžný půdorys. Více k vývoji francouzských kastelů v Irsku a Británii viz hrad Limerick. Hrad Kilbolane byl čtvercový. Dosud stojí jižní a západní flankovací věže. Místnosti v 1. patře obou věží byly obytné. Mezi věžemi stojí jihozápadní kurtina o délce 38 m. Dále stojí také většina severozápadní kurtiny o délce 30 m. Kurtiny mají sílu zdiva 1.8 m a výšku 6 m. Místy je dosud patrný obvodový příkop, i dnes v něm stojí dešťová voda. Uprostřed bývalého nádvoří je taktéž vodou naplněná studna. Zbylé dvě nárožní věže a hradby zcela zanikly. Přízemní kruhová místnost západní věže má průměr 4 m a je přístupná…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (Irský památkový katalog https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland), 30.4. 2021

historie

Hrad založil patrně Maurice de Rocheford v pokročilém 13. stol. Spolu s dalšími hrady v okolí chránil anglonormanská teritoria proti útokům Irů ze západu. V pokročilém 14. stol. jej získal Tomáš mac Shane FitzGibbon. Rod FitzGibbon byl větví mocného rodu FitzGeraldů, pánů z Desmondu. Tomášovi potomci drželi hrad do roku 1587, kdy jej získal Hugh Cuffe. Hugh ale nebyl schopný zdejší oblast ovládnout, proto jej nakonec získala zpět Helena FitzGibbon. Helena byla provdána za Viléma Power, jehož rod držel Kilbolane do pol. 17. stol. Hrad byl poškozen během Irské konfederační války (1641-1653), patrně v roce 1642. Část hradu poté připadla Janu Nicholls, kapitánu anglického vojska. V té době byl přímo u hradní zdi postaven dům. Jan Bowen nechal po roce 1695 poblíž hradu postavit nové panské sídlo Kilbolane House. Na jeho stavbu byl použit kámen z hradu. Nové sídlo ale v pol. 20. stol. také zaniklo.

Pavel Semple, zdroj: (Irský památkový katalog https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland a další), 30.4. 2021

Irsko, Cork,

Místa v okolí

 Liscarroll
Základní informace místa
ID místa: 15674
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 4.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama