Židovský hřbitov o rozloze 2,5 hektaru byl založen někdy v polovině 18. století. Nejstarší náhrobní kameny ze 60. až 90. let 18. století jsou v levé horní části hřbitova. Poslední pohřeb zde proběhl roku 1948. Roku 1963 byl zapsání do seznamu kulturních památek. Hřbitov je značně poničen a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2012
Židovský hřbitov ve Vranově nad Topľou o rozloze 2,5 hektaru byl založen někdy v polovině 18. století. Nejstarší náhrobní kameny ze 60. až 90. let 18. století jsou v levé horní části hřbitova. Naopak nejmladší hroby z první poloviny 20. století jsou na pravé straně hřbitovní plochy. Nejmladší náhrobní kámen je z roku 1948. V roce 1963 byl hřbitov zapsání do seznamu kulturních památek. Přesto je v neutěšeném stavu, chátrá a je místem řádění vandalů a krádeží. Cca 500 náhrobních kamenů bylo poničeno, řada náhrobků z černé švédské žuly byla ukradena. V květnu 2002 zde byla odhalena pamětní deska se jmény asi 1700 židovských občanů vranovského okresu, kteří zahynuli v koncentračních táborech během 2. světové války.
Milan Caha (zdroj: http://www.obnova.sk/pamiatka/zidovsky-cintorin-vo-vranove-nad-toplou), 24.1. 2013
Slovensko, Prešovský,  Vranov nad Topľou  ( VT ),

Místa v okolí

 Čičava
 Brekov
Základní informace místa
ID místa: 11067
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama