hrad Čičava

Čičavský hrad, Čičva, Chichva, Chychowa, Chychua
Zřícenina hradu postaveného Rozhanovci patrně v l. 1309–1316. V 16. stol. byl místem župních shromáždění. Od r. 1527 v majetku Drugethů, dobyt a vypálen r. 1527 Janem Zápolským, r. 1684 vzbouřenci I. Thökölyho, r. 1704 obsazen povstalci Františka II. Rákócziho. Pobořen císařskými vojsky r. 1711.
Hlavní obrázek místa
Čičava
© Roman Zikmund, 6/2012
Zřícenina hradu Čičava stojí na návrší (225 m n. m.) nad osadou Podčičva, která je součástí obce Sedliská. K hradu vede zelená turistická značka.
6.1. 2013
popis

Hrad byl původně malou pevností s věží a nádvořím nepravidelného tvaru, která byla chráněna hradbou. Na nádvoří stál třípatrový obytný palác. Koncem 14. století byl hrad rozšířen o nové předhradí směrem k jihozápadnímu svahu. Na přelomu 15. a 16. století byl hrad významně přestavěn a opevněn – byla přistavěna dělová bašta, která hlídala cestu vedoucí pod hradem. Předhradí a hradní jádro chránily další bašty, hospodářské předhradí zajišťovala na severu rozměrná předsunutá pevnůstka. Předhradí také chránila řada příkopů a valů. Při obnově vypáleného hradu v 16. století byla jihovýchodní strana zajištěna klínovitou baštou a mohutnou přizdívkou byla zajištěna přilehlá hradba. Roku 1711 byl hrad pobořen – zcela zbořeny byly renesanční budovy obvodové zástavby, z nichž zůstaly jen fragmenty zdiva. Jádro hradu je dnes částečně zakonzervováno.

E.H. podle http://cs.wikipedia.org/; Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri 2007; http://www.zamky.sk; Kulturní krásy Slovenska \ Hrady - nejkrásnější zříceniny, Daniel Kollár, Jaroslav Nešpor, Dajama 2007, 9.1. 2013

historie

Strážnímu hradu, ležícímu na strmém výběžku s výhledem daleko do kraje, předcházelo již v době bronzové výšinné sídliště. Roku 1270 zdejší území Čičavu (terra Cicva) získal od krále Štěpána V. Uherského za věrné služby magistr Reynold, předek pánů z Rozhanovců (Rozgonyiové). Hrad Čičavu postavili zřejmě jeho synové někdy v období 1309–1316. Hrad je prvně zmiňovaný roku 1316, kdy vlastník Čičavy magistr Petr odměnil kapitána hradu Mikuláše Perese za úspěšnou obranu hradu proti vzbouřencům. Hrad byl centrem rozsáhlého panství, ke kterému patřilo více než 60 obcí, a kontroloval průsmyk „Polská brána“, kterým vedla důležitá obchodní cesta do Polska. Páni z Rozhanovců vlastnili značný majetek a zastávali významné funkce ve správě Uherska. Největší přestavba hradu byla provedena koncem 15. a začátkem 16. století, kdy byl hrad přestavěn a opevněn, aby odolal případnému útoku polských vojsk, která koncem 15. století vpadla do okolí Stropkova…  číst dále

Roman Zikmund, E.H. podle Encyklopedie slovenských hradů, Miroslav Plaček, Martin Bóna, Libri 2007; Kulturní krásy Slovenska \ Hrady - nejkrásnější zříceniny, Daniel Kollár, Jaroslav Nešpor, Dajama 2007; Kniha o Čičave, Marián Tkáč, Print-Servis 1998, 16.12. 2012

pověsti

Loupeživý rytíř

Jeden čas býval častým hostem na hradě Čičavě loupeživý rytíř Kamát, kterému se líbila Marie, hezká dcera hradního pána Bakoše, ale ještě více ho zajímalo její bohaté dědictví. Dívce se původně nápadník líbil, ale později odhalila jeho pravou motivaci. Otevřela oči svému otci, který vlivu rytíře zcela propadl, a ten Kamáta vyhnal. Rytíř přísahal pomstu – když se mu naskytla příležitost, vylákal Marii z hradu a unesl jí do dalekých lesů, aby získal vysoké výkupné. Sice byl sluhy hradního pána po čase dopaden, ale dívka na následky útrap zemřela. Její žalem zdrcený otec dal za trest rytíře nejprve mučit, a poté polomrtvého přikovat ke skále, kde ho nechal napospas dravým ptákům.

E.H. - Kulturní krásy Slovenska \ Hrady - nejkrásnější zříceniny, Daniel Kollár, Jaroslav Nešpor, Dajama 2007, 7.1. 2013

Další texty pověsti

Půdorys místa

Čičava, 1. počátek 14. stol., 2. zbytky vrcholně gotického rozšíření paláce, 3. dvě pozdně gotické stavební fáze, 4. renesanční zesílení fortifikace, 5. ostatní zdivo (i nezařaditelné)
© M. Plaček, M. Bóna: Encyklopedie slovenských hradů, Libri, Praha 2007
Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,  Vranov nad Topľou  ( VT ),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Brekov
 Jasenov
Základní informace místa
ID místa: 11031
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama