Zřícenina hradu z přelomu 13. a 14. stol. postavená nejspíše příslušníky rodu Gutkeledů. V 16. stol. zde pod ochranou rukou Gabriela Drugetha fungovala penězokazecká dílna, která razila falešné mince.
Hlavní obrázek místa
hrad Jasenov
západní bašta jádra hradu
© Jan Ptáček, 04/2007
Od nádraží je cesta poměrně špatně značená. Já podešel podchodem pod nádražím a pak podél sportovních areálů a hypermarketů přes most a tam už je tur. značka sledovatelná. Přesto je pozornost na místě, protože občas zahýbá nečekaně úplně jinam, než by člověk čekal. Bohužel se jedná o cestu, která téměř celou dobu kopíruje hlavní a poměrně frekventovanou silnici, takže žádná romantická procházka. Až poslední úsek vesnicí Jasenov a pak pořádný výšlap až na vrchol kopce je příjemnější. Odměnou za výšlap je krásný výhled do okolí. Byl jsem tam v dubnu, takže stromy se ještě nestihly obalit listím, tak bylo vidět. Nevím jaké to je v létě. Výlet jde určitě spojit i s návštěvou blízkého hradu Brekov.
Jan Ptáček, 31.8. 2007
historie

Hrad Jasenov

Hrad vznikl nejspíše na přelomu 13. a 14. stol. Podle zdrojů vlastnil statek Jasenov roku 1283 magister Petr, syn Peteně z Bačkova. Další pramen uvádí již hrad ve vlastnictví výše zmíněné Petra a to roku 1316. Dle rodinných písemností nelze vyloučit, že hrad postavili příslušníci rodu Gutkeledu. Petr se pokusil zabít krále Karla Roberta. Po potlačení této vzpoury mu byl zabaven všechen majetek a Jasenov s blízkým Brekovem získal Jan Drugeth z Humenného. V rodu Drugethovců zůstal až do zničení protestantským vojskem sedmihradského knížete Jiřího II. Rákocziho za protihabsburské kampaně v roce 1644. V roce 1551 ukončila královská komora činnost penězokazecké dílny, která zde razila falešné mince pod ochranou Gabriela Drugetha. Jejího mistra Mikuláše i přes Drugethovy přímluvy pak v Prešově popravili.

Jan Ptáček (podle Miroslav Plaček, Martin Bóna: Encyklopedie Slovenských hradů, Libri, Praha, 2007), 31.8. 2007

Půdorys místa

Půdorys
A. Fialu
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Prešovský,

Místa v okolí

 Brekov
 židovský hřbitov
 Vinné
 Čičava
Základní informace místa
ID místa: 5633
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama