První použití bojového chloru u městečka Ypres

Takzvaný Yperský oblouk byl během první světové války jedním z posledních území státu Belgie. Přes veškerou snahu Němců získat tento kousek země pro sebe vynaložila spojenecká vojska veškeré síly na jeho udržení. Němci se proto uchýlili k velmi agresivnímu řešení, když poprvé v historii použili zcela novou válečnou technologii – bojový plyn.

www.vhu.cz

Německá vojska se snažila stále víc a víc tlačit na své protivníky a zahnat je do Francie. Posledními spojeneckými záchytnými body se staly přístavy Dunkerque a Calais. Ty představovaly pro obě strany výrazné strategické body. Právě poblíž nich, nedaleko města Ypres v Západních Flandrách, došlo k použití bojového chlóru ze strany Německa.

První plynový útok v historii 

Tehdy se to možná zdálo riskantní, protože do té doby se o to nikdy nikdo nepokusil. Němci ale byli nuceni přistoupit k tomuto radikálnímu řešení. Proto 22. dubna 1915 pohltila celou západní frontu hustá mlha vznikající kvůli plynnému skupenství chloru. Tento způsob zajistil rychlou a velmi účinnou likvidaci vojáků, kteří před ním nebyli v zákopech v bezpečí.

Eastsussexww1.org.eu

Nebezpečný plyn zvaný yperit

Rychlá účinnost rozpoutala mezi spojeneckými vojsky paniku. Vojáci, kteří nepodlehli fyzicky, ztratili veškerou naději a jejich psychický stav zajistil Němcům snazší postup kupředu. Němci se proto rozhodli techniku plynového útoku prohloubit a vylepšit a v roce 1917 došlo poprvé k použití hořčičného plynu bis(2 chlorethyl)sulfidu, který je dnes známý pod názvem yperit.

Ten na rozdíl od chloru účinkuje mnohem silněji a rychleji. Proniká i přes oblečení a během několika vteřin způsobí poškození plic. Na jejich selhání během následujících dní oběť umírá.

Zákaz chemických látek v boji

I přes toto drastické řešení se nakonec Němcům nepodařilo úplně prolomit západní frontu. V roce 1925 byl v takzvaném Ženevském protokolu zakotven zákaz použití jakýchkoli chemických látek během bojů.

 

 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat