Ernest Hemingway a další slavné osobnosti v 1. světové válce

První světová válka ukázala světu nové zbraně i novou podobu válčení a svým rozsahem byla do té doby největším konfliktem, který kdy lidstvo zažilo. Mobilizováno bylo na 70 milionů mužů, z nichž téměř 10 milionů padlo, stejně jako v souvislosti s válkou ztratily život další miliony civilistů.

Ernest Hemingway
Ernest Hemingway
Zdroj: Newsweek.com

Není překvapením, že v konfliktu takovéhoto rozsahu se objevili i lidé, kteří se následně stali v tom či onom oboru úspěšnými a slavnými. V následujícím seznamu jsou vyjmenováni někteří z nich. Společné mají to, že na rozdíl od mnohých jiných jim štěstí přálo natolik, aby válku přežili a mohli svůj život dál rozvíjet podle svých představ a přání.

J. R. R. Tolkien

 

J. R. R. Tolkien
J. R. R. Tolkien Foto: Commons.wikimedia.org

Lingvista, univerzitní profesor, a především spisovatel John Ronald Reul Tolkien se narodil v roce 1892 v Jižní Africe, do Anglie – země svého otce – přicestoval ve věku tří let a své mládí strávil na anglickém venkově. Právě láska k anglické venkovské krajině se v jeho knihách zřetelně odráží. Když v roce 1914 válka vypukla, Tolkien na rozdíl od jiných neprojevoval velké nadšení a narukování odkládal. Uniformu oblékl až v roce 1915 a v červnu následujícího roku odcestoval se svým plukem do Francie. Jen měsíc po svém příjezdu byl vržen do bitvy na Sommě, jedné z nejkrvavějších v celé válce. Tolkien se následně proslavil fantasy romány Hobit a Pán prstenů, a především v druhém jmenovaném se tato jeho válečná zkušenost silně zrcadlí.

Erwin Schrödinger

Foto: Zdroj: Nobel foundation / Commons.wikimedia.org

Rakouský teoretický fyzik a pozdější nositel Nobelovy ceny Erwin Schrödinger se narodil v roce 1887 ve Vídni. V dětství a mládí získal prvotřídní vzdělání a rozhodl se pro vědeckou dráhu. V roce 1914 dokončil docenturu, ale jeho slibně rozjetou kariéru přerušila válka. Byl odveden do rakousko-uherské armády a sloužil jako poddůstojník u dělostřelectva na italské frontě. Kromě toho, že byl vyznamenán za příkladné fungování jeho dělostřelecké baterie v bitvě, publikoval i během válečných let vědecké články. Do dějin vědy se zapsal především jako autor tzv. Schrödingerovy rovnice, která mu přinesla v roce 1933 zmíněnou Nobelovu cenu.

Humphrey Bogart

Foto: Zdroj: Tailer screenshot / Commons.wikimedia.org

Slavný americký herec Humphrey Bogart se narodil v roce 1899 a rodiče pro něj plánovali studium na prestižních univerzitách. Bogart byl ale již od mládí přitahován uměním a na studium se nehodil, po vyloučení ze školy narukoval do US Navy a během první světové války sloužil na palubě transportní lodi USS Leviathan, která převážela vojáky ze Spojených států na evropská bojiště. Po návratu začal působit v divadle i ve filmu, a právě role ve filmech jako Zkamenělý pes, Casablanca nebo Maltézský sokol mu přinesly celosvětovou proslulost.

Ernest Hemingway

Foto: Zdroj: Tailer screenshot / Commons.wikimedia.org

Díky svým románům je Hemingway možná nejslavnějším účastníkem tzv. „Velké války“. Budoucí spisovatel se narodil v roce 1899 a v mládí vynikal fyzickou zdatností i velkým střeleckým uměním. Kvůli oční vadě nebyl přijat ke službě v armádě, a proto se přihlásil jako dobrovolník k Červenému kříži, stal se řidičem sanitky a byl odeslán na italskou frontu. Jeho služba nebyla o nic méně „akční“ než u bojových jednotek, během bojů na Piavě byl zraněn minometnou palbou ale i přes svá těžká zranění dokázal odnést do bezpečí vojáka v bezvědomí. Jeho válečné zkušenosti se zrcadlí především v knize „Sbohem armádo“. V roce 1954 získal Hemingway Nobelovu cenu za literaturu.