Objev první britské lodě poslané nacisty na dno moře

Na dobové kresbě v anglickém týdeníku Punch stál Adolf Hitler na ponorce, ze které koukala smrtka, a on ukazoval na před ním tající loď. Nacistické Německo popíralo, že by toto britské plavidlo zničilo.

Kanadský národní archív

Lež mohla souviset hlavně s tím, že na palubě bylo i mnoho Američanů a v Berlíně si pochopitelně nepřáli, aby dali USA popud vstoupit do druhé světové války a oni tak získali na frontě mocného nepřítele.

Athéna byla potopena jen pár hodin po vyhlášení války Německu

Britská loď jménem Athéna klesla pod hladinu pouze několik hodin poté, co Velká Británie v roce 1939 vyhlásila válku Hitlerovi. "Velitel německé ponorky Fritz Julius Lemp si zmýlil civilní plavidlo s křižníkem." Tuto zprávu přinesla BBC jako vysvětlení, proč nacistické torpédo zlikvidovalo Athénu, na které bylo více než 1 400 lidí. Nacistická propaganda dokonce šířila lež, že britský premiér Winston Churchill nařídil loď potopit proto, aby Američany postavil proti Němcům.

Athéna se ztrácela z hladiny 14 hodin. Většinu osob se podařilo zachránit. Při záchranné akci pomáhalo šest plavidel. Na lodi se plavilo 500 židovských uprchlíků, o něco méně Kanaďanů, více než 300 Američanů a zbytek pasažérů tvořili Britové. Zemřelo zde celkem 98 cestujících a 17 členů posádky.

Objev po 80 letech

Téměř po osmi desetiletích se ukazuje, že pohled na tuto potopenou loď nezůstane skrytý jen v dobových archiváliích. "David Mearns, který se věnuje pátrání po vracích, nedávno oznámil, že sonarové záznamy odhalily, že plavidlo leží na dně moře v hloubce 200 metrů v blízkosti Irska," informovala stanice BBC. "Moje bádání vylučuje, že by se v dané oblasti mohl nacházet vrak jiné lodi," potvrdil Mearns.

Smutné historické prvenství

Do dějin se Athéna zapsala jako první loď, kterou Britům potopili nacisté. Historik Richard Toye z univerzity v Exeteru pro BBC poznamenal, že to byl zářný příklad nacistické snahy šířit falešné zprávy. Upozornil tak na fakt, kdy goebbelsovská propaganda sváděla vinu na Churchilla, který se právě ujal moci.

Pokud jde o nacistického velitele Lempa, ten za válečný zločin po porážce nacistů už nemohl být souzen, protože v květnu 1941 zemřel při útoku britského vojenského námořnictva.