Eilen Donan je nejslavnější skotský hrad

Skotská vysočina vždy lákala cestovatele, milovníky přírody i fanoušky skotské historie. A v neposlední řadě také filmaře. Ti všichni si přijdou na své na hradě Eilen Donan, který se stal v posledních letech jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Skotska.

Zdroj: Pixabay

Obrana proti Vikingům

Hrad Eilen Donan, ležící na ostrově uprostřed jezera Loch Duich, byl postaven na počátku 13. století jako obrana proti norským Vikingům, usazeným v západní části Skotska. Poté co, byli tito nájezdníci poraženi, a jejich území se stalo součástí Skotska, hrad ztratil funkci hraniční pevnosti, a stal se správním střediskem celého okolního kraje.

Jeho správa byla svěřena klanu Mackenzie, a stal se dějištěm nekonečných klanových válek mezi skotskými šlechtici té doby. Během staletí několikrát vystřídal majitele, ale na počátku 16. století se dostal do vlastnictví klanu Mackenzie.

Zajímavá epizoda v historii hradu se odehrála na počátku 18. století. Hrad byl obsazen španělskými vojáky, kteří podporovali katolické povstalce proti anglickému králi. Během následujícího střetnutí byli Španělé vytlačeni a hrad sám byl zanechán v troskách.

Zdroj: Pixabay

Moderní historie

Současná kapitola historie hradu se začal psát v roce 1919, kdy na hradě započala rekonstrukce, vedená plukovníkem Johne MacRae-Gilstrapem. Ta trvala dvanáct let a zahrnovala i vybudování klenutého mostu pro přístup k hradu. Zároveň ovšem zachovala nejcennější části celého komplexu. Jednou z nich je zachovalá středověká kuchyně, která je na hradě dodnes k vidění. 

V následujících letech byla na hradě vybudována expozice, věnující se skotské historii. Hrad si v pozdějších letech oblíbili filmaři. V průběhu druhé poloviny 20. století zde byly natáčeny scény pro filmy o Sherlocku Holmesovi, královně Alžbětě, či pro snímek Higlander.

Díky tomu se stal hrad velmi oblíbenou turistickou atrakcí, kterou ročně navštíví statisíce lidí z celého světa. Mnozí z místních obyvatel i cizinců se rozhodli na romantickém hradě uspořádat svatební obřad, často spojený s dovolenou na Skotské Vysočině. Hrad je možné si prohlídnout i s interiéry bez průvodce, či bez něj, to se ovšem do některých částí hradu nepodíváte.

Autor: David Štafl