
Via Dolorosa je cesta, která se nachází v Jeruzalémě v Izraeli. Začíná v muslimské čtvrti a přechází do katolické čtvrti. Končí na vrchu Golgota u Chrámu Božího hrobu.
Křížová cesta se během staletí několikrát změnila a její trasa se neopírá o žádný historický základ. Je spíše jakousi náboženskou tradicí než historickou skutečností. Během cesty poutníci absolvují čtrnáct zastavení. První zastavení se nachází v areálu dnešní muslimské koleje, Omarovy madrasy, kde se údajně v minulosti nalézala římská pevnost, a kde proběhl Ježíšův soud. Druhé zastavení – Ježíš bere na bedra kříž. Za druhým zastavením se nachází oblouk Ecce homo, kde římský prefekt provincie Pilát nad zmučeným, zbičovaným, zkrvaveným a trním korunovaným Ježíšem pronesl: „Ecce homo“ (Ejhle člověk). Oblouk klenoucí se přes Via Dolorosa vybudovali Římané roku 70 n. l. Třetí zastavení – Ježíš poprvé padá pod křížem. Čtvrté zastavení – Ježíš Kristus potkává svou matku. Páté zastavení - Šimon pomáhá Ježíši nést kříž. Šesté zastavení - Veronika podává Ježíši roušku. Sedmé zastavení – Ježíš podruhé padá pod křížem. Osmé zastavení – Ježíš utěšuje plačící ženy. Deváté zastavení – Ježíš potřetí padá na zem. Desáté až třinácté zastavení - na těchto čtyřech zastaveních Krista zbavili roucha, přibili na kříž, na němž posléze zemřel, a nakonec jej z kříže také sundali. Čtrnácté zastavení - tělo Ježíše položili do hrobu. Všechna zastavení se nachází na pahorku zvaném Golgota či Kalvárie. V současnosti se na něm stojí chrám Božího hrobu. Poslední zastavení představuje samotný chrám Božího hrobu. Křížová cesta je dlouhá pouhých 600 metrů. Mnohem pravděpodobnější trasa původní křížové cesty ve skutečnosti začíná v místě dnešní Citadely, která sloužila římskému prokurátorovi Pilátu Pontskému jako královský palác. Krista zřejmě ve skutečnosti vedli po nynější Davidově ulici a pokračovali dále za tehdejší městskou bránu až k vrchu Golgota. Cestu není možné projít týden po Velikonocích ani po Vánocích. Pro poutníky je nejdůležitějším dnem pátek. Každý pátek se vydávají po trase křížové cesty františkáni..
Na cestě je čtrnáct zastavení. Ke každému zastavení se váže určitá událost, která se přihodila Kristovi během jeho poslední cesty s křížem na ramenou. Některá zastavení připomínají jen pamětní desky umístěné na zdech domů..