Básník Bábá Táher se narodil v Hamadánu asi koncem 10. stol. Byl Avicennovým současníkem. Hrobka vystavěna ve 20. stol. Připomíná velkého kamenného pavouka. Obklopena parkem.
Hlavní obrázek místa
Hrobka básníka Bábá Táher v Hamadánu v Íránu
© Pavel Vítek 05/2016
Hamadán je město v Íránu, hlavní město provincie Hamadán. Nachází se 320 km jihozápadně od Teheránu a 320 km východně od hranic s Iránem. Hamadán je považován za nejstarší město v Íránu a i za jedno z nejstarších měst na světě. Jeho vznik se datuje někam do období mezi 4. tisíciletím př. n. l. a rokem 1100 př. n. Hrobku básníka Bábá Táher najdeme v severní části města, asi 1,5 km severně od centra, náměstí Ajatolláha Chomejního.
Pavel Vítek, 29.6. 2020
popis

Hrobka byla vystavěna ve 20. století. Věž hrobky, mauzolea, je zdaleka viditelná a připomíná trochu velkého kamenného pavouka. Hrobka je obklopena velkým parkem a ten je vynikajícím místem k rozjímání.

Pavel Vítek – zdroj: www.chinatours.cz/rejstrik-mist/iran/hamadan, 29.6. 2020

historie

Významný perský básník Bábá Táher Orján Hammadání se narodil v Hamadánu snad koncem 10. století a v Hamadánu zemřel nejspíše v roce 1055. Asi byl Avicennovým současníkem, který je také pohřben v Hamadánu. Byl nazýván Ahle Haqq, Následník Pravdy. O jeho životě se ví velmi málo, snad jen to, že se potuloval jako chudý súfij (súfismus je mystická forma nebo také duchovní cesta či spiritualita islámu) a když se usídlil na hoře Álvánd nad Hamadánem, chodili k němu lidé pro radu. Část jeho jména Bábá, otec, svědčí o úctě, kterou požíval, a chudobu potvrzuje přívlastek Orján, nahý. Psal především milostnou lyriku v mystických čtyřverších, kterých se dochovalo 354. Vyznačují se hlubokou citovostí a jazykovými odchylkami, poukazujícími až k předislámské tvorbě. Jeho poezie je dostatečně známá po celém islámském Orientu a stala se klasikou perské literatury.

Pavel Vítek – zdroj: www.chinatours.cz/rejstrik-mist/iran/hamadan, 29.6. 2020

Írán,

Místa v okolí

 kostel sv. Marie
 Avicennův památník
 věž Qorban
 Kamenný lev
 Ganjnameh
Základní informace místa
ID místa: 15041
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama