Původně dřevěný kostel z 12. nebo 13. stol. Kamenný gotický kostel z 15. stol. Přestavby postupně ve všech slozích. Od r. 1777 kostel klasicistní. Kryté vstupní sloupořadí postaveno v dórském stylu. V r. 1949 katedrála uzavřena, interiér zlikvidován. R. 1998 chrám navrácen římskokatolické církvi.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Františka Xaverského v lotyšském Kaunasu
© Pavel Vítek 06/2015

Graficke pismenko Kaunas je druhé největší město v Litvě. Nachází se asi 100 km západně od hlavního litevského města Vilnius a 215 km od města Klajpeda, největšího litevského přístavu u Baltického moře. Kostel sv. Františka Xaverského najdeme asi 800 m východně od soutoku řek Němen a Neris, na radničním náměstí, proti kaunaské staré radnice.
Pavel Vítek, 13.9. 2020

  historie

  Kostel sv. Františka Xaverského postavili na radničním náměstí jezuité. Stavba kostela začala v roce 1666 a vysvěcen byl v roce 1722. Carská ruská vláda dala kostel pravoslavné církvi k použití v roce 1824. Kostel byl znovu přidělen jezuitům až v roce 1924. Poté, co byla Litva obsazena sověty, byl kostel sv. Františka Xaverského přeměněn na technickou školu, interiér kostel sloužil jako sportovní hala. V roce 1989 byl kostel znovu jezuitům

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.autc.lt/en/architecture-objects/1661, 13.9. 2020

  popis

  Kostel má pozdně barokní styl, obdélníkový půdorys a dvě věže s půlkruhovou apsidou. Jeho interiér zahrnuje tři hlavní lodě. Fasáda kostela obráceného k radničnímu náměstí je zdobena profilovanými římsami a stupňovitými vlysovými pruhy a rozdělena do tří úrovní. Věže oddělené rohovými pilastry jsou zdobeny výklenky různých tvarů. Zajímavé je, že zužující se horní vrstvy věže jsou podporovány pilastry otočenými v úhlu 45 stupňů, které jsou

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.autc.lt/en/architecture-objects/1661, 13.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Litva,
  OOO