Přesné datum postavení kostela není známo. Poprvé písemně zmíněn r. 1413. Stavební práce ukončeny r. 1624. R. 1671 přestavěn, získal renesanční prvky. Gotická trojlodní bazilika 84 m dlouhá, 28 m vysoká a 34 m široká. Největší gotický kostel v Litvě.
Hlavní obrázek místa
Bazilika sv. Petra a Pavla v litevském Kaunasu.
© Pavel Vítek 06/2015
Kaunas je druhé největší město v Litvě. Nachází se asi 100 km západně od hlavního litevského města Vilnius a 215 km od města Klajpeda, největšího litevského přístavu u Baltického moře. Baziliku sv. Petra a Pavla najdeme v centru města, asi 900 m východně od soutoku řek Němen a Neris.
Pavel Vítek, 17.8. 2020
popis

Gotická trojlodní bazilika z 15. století je 84 m dlouhá, 28 m vysoká a 34 m široká. Je to největší gotický kostel v Litvě. Kaple Nejsvětější svátosti, postavená v roce 1895, je rozšíření jižní lodi s vyřezávaným dřevěným nábytkem v novogotickém slohu. K dispozici je také novogotické mausoleum. Je zde pochován jeden z nejznámějších litevských romantických básníků Maironis. Papež František navštívil katedrálu 23. září 2018. Bazilika byla zahrnuta do rejstříku nemovitého kulturního dědictví UNESCO Litevské republiky v roce 1996.

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.qwe.wiki/wiki/Kaunas_Cathedral_Basilica, 17.8. 2020

historie

Přesné datum, kdy byl první gotický kostel v Kaunasu zasvěcený sv. Petrovi a sv. Pavlovi postaven, není známo. Poprvé je zmíněn v písemných pramenech v roce 1413. První farní škola pří kostele sv. Petra a Pavla je zmíněna v roce 1473. Stavební práce byly ukončeny až v roce 1624. Kostel značně trpěl za války v roce 1655. V roce 1671 byl přestavěn a získal některé renesanční prvky. Pouze jedna z věží byla přestavěna po požáru střechy v roce 1732. V rámci rekonstrukce byla vnitřní výzdoba financována králem Stanislavem Poniatowským v roce 1771. Současná podoba budovy je z další rekonstrukce v roce 1800. Kostel byl povýšen na katedrálu papežem Lvem XIII. v roce 1895. Titul baziliky získal v roce 1926, kdy byla diecéze reorganizována na metropolitní arcidiecézi Kaunas papežem Piem XI.

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.qwe.wiki/wiki/Kaunas_Cathedral_Basilica, 17.8. 2020

Litva,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 15163
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama