Katedrála Notre-Dame v Paříži neboli katedrála Panny Marie, zastarale Chrám Matky Boží, je gotická římskokatolická katedrála stojící na východní polovině ostrova Île de la Cité na řece Seině v Paříži. Katedrála byla silně poničena požárem v dubnu 2019.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2016
Notre-Dame je pojmenování, které dostávají pouze významné katedrály zasvěcené Panně Marii. Notre-Dame není pouze katedrála v Paříži. Toto zasvěcení mají všechny významné katedrály po celé Francii a liší se místem, kde se nacházejí, což tvoří právě jejich jedinečnost. Katedrála Notre-Dame v Paříži neboli katedrála Panny Marie, zastarale Chrám Matky Boží, je gotická římskokatolická katedrála stojící na východní polovině ostrova Île de la Cité na řece Seině v Paříži. Je to domovská katedrála pařížské římskokatolické arcidiecéze a je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Její stavba byla zahájena v roce 1163 a po 182 letech, roku 1345, byla dokončena. Patří i mezi skvosty celoevropské středověké architektury – hlavně pro svůj unikátní přechod od pozdně románské ke gotické architektuře. Je proslulá rovněž použitím vnějších opěrných oblouků obvodových zdí. Průčelí je zdobeno četnými sochami. Výška věží je 69 m.
čerpáno ze zdroje: https://cs.wikipedia.org, 29.5. 2017
popis

Katedrála při vchodu ohromí návštěvníky svou velikostí (130 m délky, 50 m šířky, 35 m výšky) a je schopna pojmout až 9000 osob.

29.5. 2017

historie

Přestože katedrála zažila krušnou minulost a řadí se mezi nejstarší katedrály na území Francie, její současný vzhled pochází až z 19. století. Katedrála byla postavena na místě, kde dříve stály starší kostely. Katedrálu nechal postavit biskup ze Sully roku 1159. Základní kámen byl položen v roce 1163 a stavba byla dokončena v polovině 14. století. Katedrála je pozůstatkem galořímského chrámu zasvěceného Jupiterovi, kostela ze 4. století a baziliky z 6. století. Chronologie hlavních událostí: 1200 - dokončena hlavní loď a vedlejší lodi a jejich fasáda 1245 - dokončeny věže a zbudovány kaple pod vedením architektů Jeana de Chelles a Pierra de Montreuill 1345 - katedrála dokončena; na stavbě se podílelo celkem 160 000 dělníků 1431 - devítiletý Jindřich VI. Anglický korunován v katedrále na francouzského krále 1455 - kanonizace Johanky z Arku 1572 - svatba Markéty z Valois a Jindřicha IV. 1594 - korunovace…  číst dále

čerpáno ze zdroje: https://cs.wikipedia.org, 29.5. 2017

Základní informace místa
ID místa: 11423
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama